V uplynulých dňoch boli lesy plné hubárov. Veď leto sa pomaly končí a na zber húb, ktoré prevoňajú tohtoročnú vianočnú kapustnicu, už veľa času nezostáva. V lesoch však nájdeme aj množstvo húb, ktoré pochutia na tanieri aj hneď.

Aj keď teraz už znovu v našom regióne pretrváva suché počasie, ktoré naznačuje, že hubárskej sezóne môže byť skoro koniec, zatiaľ si hubári v lesoch okolo Banskej Bystrice prídu na svoje.

Či už máte svoje obľúbené miesta v okolí mesta, pri Suchom vrchu, Kremnických či Starohorských vrchoch, prípadne úbočiach Poľany, zo všadiaľ aktuálne hubári hlásia zaujímavé nálezy.

Dubáky, hríby smrekové, masliaky, ale aj takzvané modráky či kozáky. Naraziť na ne v lesoch nášho regiónu podľa hubárov nie je žiadny problém. Samozrejme, vo veľkom rastú aj nejedlé či jedovaté huby, a tak by si hubári mali dávať pozor a zbierať len huby, ktoré dobre poznajú.

Hubári v uplynulých dňoch neobišli ani Kalište a okolité lesy.

V závislosti od počasia môžu obľúbené druhy húb rásť aj v októbri či dokonca ešte aj v novembri. Samozrejme, to už prechádzky po lesoch nemusia byť také príjemné, ako v týchto, ešte stále teplých dňoch.

Menší pokles teplôt a najmä možnosť príchodu dažďových zrážok ešte hubám neublížia, naopak. Pozornosť by však už potom hubári mali zvýšiť v čase, kedy chladnejšie teploty vystriedajú mrazy. Huby sa v lesoch stále vyskytovať budú, skôr však podľahnú plesniam či hnilobe, čo so sebou môže niesť vážne zdravotné riziká aj pri inak jedlých druhoch.