Začiatkom tohto týždňa sa v areáli banskobystrického Aqualandu uskutočnil siedmy ročník obľúbeného podujatia Športiáda seniorov. Zúčastnilo sa ho viac ako sto seniorov a senioriek.

Ako už tradične, aj tohtoročná Športiáda sa niesla v športovom duchu ale aj v dobrej nálade. Sily si v nej zmerali členovia a členky banskobystrického centra AkSen (Aktívny senior), miestneho odboru Živeny, Klubu dôchodcov Malachovčan a Denného centra Rozmarín. Nechýbalo ani publikum, ktoré súťažiacich výdatne podporovalo. Pri registrácii sa každý účastník zapísal perom, ktoré mu zostalo ako darček. O pitný režim a chutný guláš sa postaral Hotel Dixon.

Ako uviedla Janka Slaná, koordinátorka AkSen Regionálneho centra v Banskej Bystrici, zmenu miesta konania podujatia prijali jeho účastníci veľmi pozitívne.

„Priestor bol prehľadný, pre každú disciplínu bolo viac miesta a súťažiaci boli rozdelení do skupín podľa štartovných čísiel, takže neboli naraz na jednom mieste.“

V súťažiach jednotlivcov si zmeralo sily 46 senioriek a 19 seniorov. Súťažili v disciplínach cornhol, hod šípkami na terč, hod loptičkou do koša, disc golf, hod petangovou guľou a streľba na florbalovú bránku. Záujem bol o všetky disciplíny a všetci súťažiaci si ich aj vyskúšali.

V zmiešaných trojčlenných družstvách súťažilo 48 seniorov a senioriek. Zvíťazilo družstvo AkSen 2 (Ružena Fraňová, Natália Ceglédyová, Jozef Debnár), na druhom mieste skončilo družstvo AkSen 1 (Anna Volková, Mária Humená, Vlasta Seninová a na treťom KD Malachovčan (Jozef Frčka, Vladimír Brieda, Ondrej Šima).

V stolnom tenise (16 súťažiacich) sa najviac darilo centru AkSen. Medzi ženami zvíťazila Anna Volková pred Máriou Humenou a Vlastou Seninovou. Najlepší medzi mužmi boli Jozef Štefánik, Ján Cupák a Jozef Behul.

Po vyhlásení výsledkov sa o zábavu postaral Folklórny súbor Radosť pod vedením Majky Lehockej, harmonikár a členovia KD Malachovčan.

„Cieľom Športiády je zapojiť seniorov do pohybovej aktivity a zároveň je toto podujatie skvelou príležitosťou na vzájomné stretnutie a spoznávanie sa seniorov z Banskej Bystrice a okolia,“ hovorí Janka Slaná a dodáva, že na podujatí nezanedbali ani hygienické nariadenia. Súťažiaci si dezinfikovali ruky po každej disciplíne.

Ďalšie výsledky

Hod šípkami na terč

Ženy: 1. Alžbeta Gregorová, 2. Mária Humená,3. Anna Volková (všetky AkSen)

Muži: 1. Jozef Debnár (AkSen), 2. Jozef Lapin (JDS BB), 3. Ján Oravec (DK  Malachovčan)

Hod loptičkou do koša

Ženy: 1. Vlasta Seninová (AkSen), 2. Mária Gažurová (AkSen), 3. Mária Briedová (KD Malachovčan)

Muži: 1. Miroslav Brieda (KD Malachovčan), 2. František Antoš (AkSen), 3. Vladimír Brieda (KD Malachovčan)

Cornhole

Ženy: 1. Mária Briedová (KD Malachovčan), 2. Anna Ďurišová (Živena), 3. Cecília Lubá (Aksen)

Muži: 1. Ján Oravec (KD Malachovčan), 2. Ondrej Slivka (KD Malachovčan), 3. Milan Skladaný (DC Rozmarín

Organizátorom Športiády seniorov je AkSen RC Banská Bystrica. AkSen je komunita s viac ako tisíc členmi na celom Slovensku, ktorých spája spoločný záujem, byť aktívni.