Stovka lietadiel na zemi i vo vzduchu z celkom pätnástich krajín a rekord v návštevnosti. Medzinárodné letecké dni na Sliači tento rok dokázali atraktívnym programom prilákať spolu až 150-tisíc návštevníkov.

Uplynulý víkend patril na Sliači najväčšiemu domácemu sviatku letectva. „Siedmy ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF 2017 si pripísal niekoľko významných prvenstiev. Bol atraktívny nielen leteckou technikou, ktorá sa na sliačskom nebi predstavila po prvý raz, ale aj počtom návštevníkov. Pre nás organizátorov je najväčšou odmenou fakt, že na Sliač smerovalo zo všetkých kútov Slovenska i sveta 150 000 fanúšikov lietania. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prispeli k organizácii. Opäť sme dokázali, že SIAF je rešpektované a uznávané podujatie,“ hovorí riaditeľ MLD SIAF Hubert Štoksa.

V sobotu sliačske letisko pokorilo rekord v návštevnosti jedného dňa leteckého festivalu. Do jeho areálu prišlo celkom 100-tisíc návštevníkov, čo v kombinácii s neskorými príchodmi návštevníkov spôsobilo dopoludnia komplikácie v doprave a dlhotrvajúce kolóny siahajúce od severu až na Zvolenskú cestu. Keď sa už však návštevníci na letisko dostali, vidieť mohli ukážky kráľa medzi dopravnými lietadlami Airbusu A 380 či amerického bombardéra B-52, patrilo medzi vrcholy MLD SIAF vystúpenie akrobatickej skupiny Al Fursan zo Spojených arabských emirátov.

Na sliačskom nebi sa okrem iného predviedla chorvátska akrobatická skupina Krídla búrky na lietadlách Pilatus PC-9M, majstrovstvo pilotáže ukázal návštevníkom pilot tureckého tímu Soloturk na lietadle  F-16. Počuť bolo aj Španielov so svojím predstavením na lietadle EF-18M Hornet či Čechov s viacúčelovým bojovým lietadlom JAS-39 Gripen C spoločnosti Saab. Nechýbala prezentácia slovenských vzdušných síl na strojoch MiG-29, L-39 Albatros či Mi-17 a L-410. V nedeľu potom oproti sobotňajšiemu programu lákal napríklad prelet preletu amerického bombardéra B-1. Medzi statickými ukážkami zaujal napríklad nový vrtuľník vo výzbroji Vzdušných síl OS SR – UH-60M Black Hawk.

Umenie majstrov vo vzduchu a krásu strojov ocenili nielen návštevníci, ale aj odborníci. V závere leteckých dní rozhodli o víťazovi prestížneho titulu Best Display Smik Trophy. Ten si za svoj skvelý výkon odnášajú z MLD SIAF 2017 aktuálni nositelia ocenenia za najlepšiu letovú ukážku vo svete – turecký tím Solotürk prezentujúci lietadlo F-16. Cenu veliteľa Vzdušných síl OS SR za najlepšiu vojenskú letovú ukážku si z rúk brigádneho generála Ľubomíra Svobodu odniesol Martin „MAT“ Kuterka prezentujúci slovenský Mig – 29.

Cena Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva tento rok patrí majorovi Františkovi „Frankie“ Pytlíkovi, ktorý sa divákom predviedol na lietadle Extra 300. Cenu letového riaditeľa MLD za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku získala chorvátska akrobatická skupina Krídla búrky (Krila Oluje). O držiteľovi Ceny za  najlepšiu statickú ukážku rozhodla verejnosť a novinári.  Z Leteckej základne Sliač si ju tento rok odnášajú Španielske vzdušné sily prezentujúce lietadlo EF-18 M Hornet.