Začiatok júna priniesol množstvo pútavých a dôležitých futbalových súbojov v našom regióne. Vo IV. lige skupine Juh sa odohral šesťbodový zápas medzi druhou Kováčovou a vedúcimi Rakytovcami. V V. lige skupine C mohli Podkonice spečatiť zisk titulu, v prípade, že by zvládli duel na ihrisku ťažkého súpera Bacúchu.

V II. triede skupine A bojujú o prvenstvo Dúbravica so Šalkovou B. Práve ich vzájomný súboj sa odohral v sobotu, výhodu domáceho prostredia mali Šalkovčania. V I. triede naopak púta pozornosť dvoch posledných tímov tabuľky. V nedeľu na seba narazili Nemecká so Strelníkmi. Pohľad nielen na spomínané stretnutia Vám ponúkame v nasledujúcom sumári aj s fotogalériou zo zápasu Kováčová – Rakytovce.

TIPOS III. liga Stred – 26. kolo

V sobotu hostil vo forme hrajúci Zvolen futbalistov Kalinova. Domáci MFK prehrával od 32. minúty vďaka zásahu Kotáka. O tom, že sa body budú deliť, rozhodol v 70-tej minúte Erik Hric. Jeho tím tak nedokázal oplatiť Baníku jesennú prehru 1:2. O deň neskôr si rezerva Podbrezovej zmerala sily s Martinom. Železiari vstúpili do zápasu správnou nohou a už v piatej minúte sa ujali vedenia zásluhou Daniela Pavúka. Vzápätí ale hostia tromi gólmi otočili zápas ešte do polčasovej prestávky na 1:3. V druhom polčase sa skóre nezmenilo a železiari vyšli bodovo naprázdno. Rovnako nebodovala ani posledná Čadca, ale úspech zaznamenala momentálne predposledná Liptovská Štiavnica. Tá pokorila Liptovský Hrádok pomerom 3:1, keď v druhom polčase otočila nepriaznivý stav. Družstevník sa priblížil k Poltáru na rozdiel troch bodov. Sklotatran je namočený v boji o záchranu a potreboval bodovať naplno proti Žarnovici. Krok k tomu urobil Marek Búry a zariadil polčasový náskok 1:0. Tri body si ale pripísali hosťujúci hráči. Naštartoval ich k tomu dvomi gólmi Štefanka, ku ktorému sa pridali kolegovia Urgela a Antošík a otočili zápas. B-tím Ružomberku je istým majstrom a preto si mohol dovoliť prehrať v Námestove.

IV. liga JUH – 24. kolo

V šlágri kola medzi Kováčovou a Rakytovcami videli diváci drámu až do záverečných minút

Šláger kola sa konal v Kováčovej, kde domáci ŠK Prameň privítal vedúce Rakytovce, na ktoré strácal dva body. Mimoriadne dôležitý nedeľňajší súboj otvoril Pavol Telúch v 37. minúte a raky po polčase tesne vyhrávali. V druhom dejstve sa na druhej strane presadil Valerii Skydan a bolo vyrovnané 1:1. V 73. minúte mohol potrebný gól streliť a strhnúť vedenie na stranu Kováčovej René Duda, ale nepremenil pokutový kop. V 80. minúte napravil zaváhanie kolegu Oleksii Shushpanov a na svetelnej tabuli svietilo skóre 2:1. Spomínaný hráč sa stal hrdinom domácich, keď spečatil zisk troch bodov v 87. minúte. Jeho dva góly by mohli mať v konečnom zúčtovaní hodnotu titulu. Fotogalériu zo zápasu nájdete na konci článku. Kováčová preskočila Rakytovce a dve kolá pred koncom má pred nimi náskok jediného bodu. O drámu je teda postarané. Medzibrod vrátil Slovenským Ďarmotám prehru z jesene 0:4. O triumf pomerom 4:1 sa pričinili Samuelčík, Rajčok, a dvojgólový Studený. V 58. minúte už bolo 4:0, o čestný zásah hostí sa postaral Koncz. Darilo sa aj Badínu, ktorý si pripísal tri body po zápase v Tornali. Dôležité boli dva góly Petra Gajana, nemenej podstatný bol zásah do čierneho od Lukáša Ševčíka. V 61. minúte len korigoval na konečných 1:3 domáci Juhász. Na ihrisku súpera, a to v Pliešovciach, uspela aj Šalková. V úplnom závere strhli víťazstvo na jej stranu Mikulec a Dobrota. Posledné dva celky súťaže Nová Baňa a Detva si svoje bodové konta nedokázali vylepšiť.

ŠK Prameň Kováčová vs. FK Rakytovce 3:1 (fotogalériu nájdete na konci článku)

V. liga skupina C – 24. kolo

Podkoničania mohli definitívne potvrdiť zisk titulu, proti bol jeden z favoritov ligy Bacúch. Ten ale nekládol veľký odpor a o výsledku 1:5 sa rozhodlo už v prvej polovici hry. Presadili si Dávid Selecký, Martin Sedliak a najviac dal o sebe vedieť Ján Kostúrik, ktorý stihol za necelú polhodinu zaznamenať hetrik. Podkonice majú na čele tabuľky pred Jakubom desaťbodový náskok a môžu sa radovať. Jakub o deň neskôr v domácom prostredí podľahol Krupine najtesnejšie 0:1. Hrochoť strácala na Sásovú jeden bod, no po ich vzájomnom stretnutí to už neplatí. Domáci ŠK presvedčivo zdolal Sásovčanov 4:1. Prsty v tom mal najmä Róbert Sláva, ktorý skóroval z hry, zo štandardky aj z penalty. Selčania ,,rabovali” v Štiavnických Baniach. Sitno Banská Štiavnica tam inkasovala už v jedenástej minúte od Filipa Koctúra, ale rýchlo sa pozviechala. Richard Chmelina dvomi presnými strelami stanovil polčasový stav 2:1. Hrdinom bol ale napokon hosťujúci Mustapha Ntim, ktorý sa taktiež dvomi gólmi postaral o druhý obrat v zápase. Ten znamenal tesnú výhru Seliec 2:3. Posledné dva celky Bzovík a ani Prenčov nebodovali. Tretia odspodu Dobrá Niva im odskočila, keď zvládla prestrelku v Lovči.

I. Trieda – 24. kolo

Priechod v nedeľu v dueli druhého s tretím hostil Braväcovo. To muselo bodovať naplno ak sa celkovo chcelo na úkor Priechodu dostať na ,,striebornú” pozíciu. Výsledok 6:0 ale zmaril plány Sokolu. Hetrikom sa zaskvel Martin Štulajter. OFK 1950 sa teda umiestni na druhom mieste. Súboj v Priechode ale nebol debaklom kola. O ten sa postaralo majstrovské Brezno, ktorému strelný prach stále nevyschol. Poniky pohybujúce sa v strede ligového pelotónu deklasovalo 1:10. Jediný gól Poník strelil Ján Kubašiak. O desať gólov v sieti gólmana Zátrocha sa postarali len traja hráči. V rozmedzí 51 minút za Brezno skóroval šesťkrát Ondrej Pribula, hetrik skompletizoval Jozef Vozár a raz zaťažil konto domácich Matej Ondík. Predposledná Nemecká si vytvorila trojbodový náskok pred poslednými Strelníkmi, ktoré zdolala tesne 3:2. O výsledku sa rozhodlo už do 51. minúty, rozhodujúci gól strelil Tomáš Rosina. Valaská je po výhre nad Lučatínom tretia, na štvrtú priečku zosadila Braväcovo. Sokol má ale oproti nej zápas k dobru. Nedarilo sa Brusnu, na horúcej pôde Čierneho Balogu nedokázalo skórovať a prehralo 0:2.

II. trieda skupina A – 24. kolo

Tri kolá do konca strácala Šalková B na vedúcu Dúbravicu jeden bod, pričom má zápas k dobru. Práve tieto dva tímy na seba narazili v otváracom ,,šesťbodovom” zápase 24. kola. V deviatej minúte udrel líder tabuľky prostredníctvom Jána Dvorovenka. Následne to už ale bolo strelecké predstavenie už aktuálneho lídra II. triedy skupiny A. Šalkovčania spustili gólostroj, ktorý sa zastavil až na čísle osem. Zároveň gólman Ursíny zatiahol po úvodnom kole záves a neinkasoval. Ako správny kapitán tri góly strelil Ján Šimčík, ale aj striedajúci Martin Chovan. Dvakrát zaťažil konto súpera Marek Jobko. Jednoznačný výsledok znamená, že zverenci trénera Obucha majú na čele dvojbodový náskok so zápasom k dobru a majú našliapnuté za majstrovským titulom. Posledné Horné Pršany podľahli v derby Malachovu, ale predposledný Hiadeľ si pripísal plný bodový zisk. Meranie síl s Hronsekom malo zaujímavý vývoj, keď úvodný gól padol až v 77. minúte a to z kopačky hosťujúceho Martina Garaja. Domáci Partizán nezložil zbrane a nielen že vyrovnal Peter Kostúr, Miroslav Brna stihol dokonať obrat v 87. minúte. Ľubietová sa dostala pred Mičinú, ktorú porazila 3:1. Za stavu 1:1 tesne pred polčasovou prestávkou bol vylúčený hráč Mičinej Marko. To náležite využili domáci a v závere Garaj svojim druhým gólom a následne Paško strhli výhru na stranu Baníku. Nevídaná prestrelka sa zrodila v Uľanke, kde Harmanec privítal Riečku. V 85. minúte dával na 5:4 za Harmanec Ivan Gašparík, ale posledné slovo mal hosťujúci Filip Krahulec. Ten rozhodol o výsledku 5:5 a o tom, že sa body budú deliť.

II. trieda skupina B – skupina o postup – 6. kolo

Sobotňajšie dve stretnutia boli poslednými v tejto sezóne. Vedúci Beňuš mal na špici tabuľky trojbodový náskok pred Heľpou. Jej zápas v Michalovej sa začal o hodinu skôr a bolo po ňom jasné, že zázrak sa neudeje a Beňuš si ustráži prvé miesto. Heľpa napriek tomu, že vyhrávala so Slovanom už v 13-tej minúte 0:3, nevydolovala napokon ani bod. Beňuš nenechal nič na náhodu a rozlúčil sa so svojimi fanúšikmi presvedčivým víťazstvom 7:1. Po dva góly zaznamenali Šperka s Laurincom. Po góle si pripísali na svoje konto Košík, Stančík a Glejtek. O posledný gól Tatranu Čierneho Balogu B v tomto ročníku sa postaral jeho kapitán Miroslav Kliment. V 27. minúte znižoval na 2:1 a dal nádej hosťom na bodový zisk, ktorý sa ale nepodarilo zrealizovať.

II. trieda skupina B – skupina o umiestnenie – 6. kolo

Záverečné kolo čakalo aj na skupinu o umiestnenie. Prvú priečku obsadila Dolná Lehota. A to napriek prehre s posledným tímom nadstavby. Polomke stačili dva strelci na výhru 5:2. Patrik Pustaj skóroval dvakrát, ešte efektívnejší bol s hetrikom Miroslav Berky, ktorý zaznamenal aj posledný gól Tatranu v sezóne. Na druhej strane dve gólové rany kapitána Maroša Hudíka nestačili ani na zisk bodu.

I. liga Ženy – 11. kolo

Na najvyššiu ligu žien čakalo záverečné kolo. Našim futbalistkám sa nepodarilo skórovať v Bratislave. Domáce NMŠK prekonalo brankárku Tišliarovú päťkrát. Strelecky najaktívnejšia bola dvojgólová Jendrušová, po góle si pripísala Absolónová, Sopóciová a Kučerková. MFK Dukla obsadila konečné predposledné miesto. Hráčky Ružomberku inkasovali až deväť kúskov v Nitre a skončili posledné. Slovanistky sa už dávnejšie mohli tešiť z titulu, svoju silu potvrdili aj v záverečnom kole, keď porazili rivalky z Myjavy 0:2. Tam sa na umelej tráve dokázala presadiť Maťavková a Mráziková.

NMŠK 1922 Bratislava vs. MFK Dukla Banská Bystrica 5:0
Trnava vs. Žilina 2:1
Nitra vs. Ružomberok 9:1
Myjava vs. Slovan Bratislava 0:2