Na mieste donedávna zanedbaného vojenského cintorína obetí prvej svetovej vojny v banskobystrickej mestskej časti Majer, vzniklo nové pietne miesto. Oficiálne ho predstavili v deň osláv 100. výročia ukončenia tohto vojnového konfliktu.

Slávnostným pietnym aktom za prítomnosti primátora Jána Noska, predsedu BBSK Jána Luntera a ďalších pozvaných hostí, si v nedeľu 11.11. o 11.11 h aj Banská Bystrica pripomenula koniec takzvanej Veľkej vojny. Prvý globálny vojenský konflikt prepukol 28. júla 1914 a ukončilo ho prímerie, ktoré začalo platiť práve 11. novembra 1918. Tento dátum a zároveň Deň vojnových veteránov si tentokrát banskobystrická samospráva pripomenula odhalením nového pamätníka – Monumentu, v areáli vojnového cintorína v Majeri. Ten v súčasnosti prechádza komplexnou obnovou.

V Majeri bolo pôvodne až 1380 hrobov vojakov bojujúcich v Rakúsko-Uhorskej armáde, pričom z veľkej časti ide o vojakov, ktorí sem boli privážaní na hospitalizáciu do miestnej nemocnice. Miesto posledného odpočinku tu našli vojaci hneď niekoľkých národností, a to Slovákov, Čechov, Maďarov, Poliakov, Rakúšanov, Talianov, Bosniakov, Chorvátov, Slovincov, Srbov, Rumunov a Rusov.

Urbanizácia a výstavba dopravnej infraštruktúry cintorín v 60-tych rokoch prekryla a rozdelila. Zachovať sa podarilo približne päť stovák hrobov, ktoré sa ešte pred pár rokmi strácali v húštine a tiež pôvodný pomník venovaný legionárom 1. svetovej vojny. Dlhodobou ambíciou mesta však bolo, aby v lokalite vzniklo moderné pietne miesto venované obetiam prvej svetovej vojny. Aj preto bola ešte v roku 2016 zrealizovaná architektonická súťaž na obnovu areálu.

Za návrhom, ktorý sa pre oživenie vojnového cintorína v Majeri napokon realizoval, je trojčlenný tím v zložení Benjamín Bradňanský, Vít Halada a Maroš Greš.

„Projekt obnovy vojnového cintorína z 1. svetovej vojny chápeme nielen ako možnosť obnovy pietneho priestoru – svedka krutosti rokov 1914-1918, ale aj ako možnosť obnovy priestoru zabúdania, ktorý je svedkom nielen dôb historických, ale aj súčasných. V tomto zmysle nechápeme obnovu cintorína ako jeho fyzickú rekonštrukciu, ktorá už nie je ani možná, ale ako projekt mentálnej obnovy priestoru spomínania a vložením novej životaschopnej vrstvy. Kľúčovým je vytvorenie monumentu, ktorý je zároveň pamätníkom, kaplnkou i vyhliadkovou vežou,“ priblížili po predstavení projektu nový Monument jeho autori.

Výrazná oceľová konštrukcia slúži ako pietne miesto i vyhliadka. Stavbou Monumentu a jeho slávnostným predstavením sa však ešte úplne neskončili práce na obnove cintorína, ktoré ešte majú pokračovať. Obnova cintorína je financovaná z mestskej pokladnice. Poslanci na tento účel ešte v apríli vyčlenili sumu 330-tisíc eur z prebytku minuloročného rozpočtu samosprávy.