Aj tretí olympijský zlatý úspech Anastasie Kuzminovej oslávili všetci Banskobystričania spolu s ňou. Mesto Banská Bystrica  s Vojenským športovým centrom Dukla pripravilo veľkolepé privítanie historicky najúspešnejšej slovenskej reprezentantky.

Rodáčka z ruského Ťumeňu sa aj po svojej zrejme poslednej olympiáde dočkala veľkolepého privítania od obyvateľov mesta, ktoré už bez akýchkoľvek pochýb považuje roky za svoj domov.

Na pódiu jej vo štvrtok popoludní zaspievala jej obľúbená kapela – slovenská vokálna skupina Fragile. No a potom už zaplnené námestie potešil lesk olympijských medailí. Nasťa priniesla svoje dve strieborné a jednu zlatú medailu, ktoré získala na tohtoročných olympijských hrách v Pchjongčchangu. Za skandovaného pokriku „naša Nasťa“ jej na pódiu gratuloval minister obrany Peter Gajdoš, do ktorého rezortu VŠC Dukla spadá, ale aj primátor Ján Nosko či predseda BBSK Ján Lunter. Vo video pozdrave jej na diaľku zagratuloval aj jej brat a popredný ruský biatlonový reprezentant Anton Šipulin.

Kuzminová od mesta obdržala obraz s jej podobizňou, ale najväčším darčekom pre ňu bola práve účasť Banskobystričanov na námestí. „Tu som šťastná. Toto je mesto pre moju rodinu. Dneska cítim, že moja rodina je ešte väčšia, keď vás vidím. Vy všetci ste moja rodina,“ povedala dojatá na Námestí SNP s tým, že až teraz si skutočne uvedomila svoj úspech.

Na Námestie SNP trafila aj Paulína Fialková, nad čím sa zamýšľali niektorí diskutujúci počas olympiády. Tá posmeškom po nevydarenej streľbe v miešanej štafete dala jasnú odpoveď hneď v ženskej štafete, ktorá dosiahla na vynikajúce piate miesto. A aj ďalšie jej členky – Ivona Fialková a Terézia Poliaková na Námestí SNP nechýbali.

Práve Breznianska rodáčka Paulína Fialková, ktorá výkonmi na olympiáde ukázala, že sa môže zaradiť medzi svetovú špičku, bude po prípadnom Kuzminovej skončení kariéry najväčším slovenským želiezkom v ohni v ženských biatlonových súťažiach. Samotnú Nasťu však ešte čakajú minimálne v tejto sezóne boje v svetovom pohári.