Rozsiahla plocha s rozlohou 4,5 hektárov, ktorá sa nachádza medzi ulicami Tatranská, Sitnianska a Strážovská zmenila za posledné mesiace svoju podobu. Najväčší verejný priestor na území mesta, aký sa kedy v histórii rekonštruoval, sa po rokoch dočká komplexnej revitalizácie. Práce však podľa miestnych obyvateľov trvajú dlho.

V týchto dňoch by mali finišovať stavebné práce. Osádzajú sa herné prvky na detských ihriskách, realizujú sa terénne úpravy, ako aj výsadba trávnikov i kvetinových záhonov. Podľa miestnych obyvateľov však práce zaostávali a na obrátkach nabrali až v posledných dňoch.

Ako minulý týždeň v relácii Na slovíčko s Karolínou Piliarovou v BB FM rádiu uviedol 1. zástupca primátora Jakub Gajdošík, práce však idú podľa plánu. „Predpokladáme, že ukončenie stavby by malo byť do konca mája. V tejto chvíli už sumarizujeme nedorobky a veci, s ktorými nie sme spokojní a predkladáme ich zhotoviteľovi v rámci reklamácie. Dodávateľ avizuje, že posledné týždne tohto mesiaca využije na terénne úpravy,“ uviedol.

Podľa samosprávy revitalizáciu zdržali na jeden mesiac aj práce súvisiace s výmenou plynovodu na Tatranskej ulici. Okrem toho sa stavebné firmy museli medzičasom vysporiadať aj s pandémiou koronavírusu a súvisiacim nedostatkom pracovníkov i stavebných materiálov.

V lokalite pribudla nová multifunkčná plocha pre hádzanú a basketbal, ihrisko s fitnes prvkami, parkourové, petangové i minidopravné ihrisko, steny na kreslenie pre deti, pingpongový a šachový stolík, tenisový kurt, plocha pre skok do piesku či exteriérová školská trieda. Všetky tieto moderné športoviská budú môcť verejnosť čoskoro využívať naplno. Ešte pred tým, ako bude celý priestor uvedený do užívania, čakajú zhotoviteľov posledné úpravy.

„V uplynulom týždni sa položila umelá tráva na futbalovom ihrisku pri základnej škole a stavebné práce finišujú aj na pochôdznej fontáne s farebným osvetlením, ktorá sa určite stane obľúbeným miestom detí i dospelých počas horúcich letných dní. Momentálne sa realizujú terénne úpravy, naváža sa zemina a zároveň prebieha výsev trávnikov i kvetinových záhonov. Vysadili sme 133 nových stromov, napríklad smreky, čerešne, brezy, javory či lipy,“ doplnil viceprimátor Gajdošík.

Podľa mesta už bolo zrekonštruovaných viac ako štyritisíc štvorcových metrov chodníkov a spevnených plôch, vrátane vstupov do bytových domov. Upravené boli aj pôvodné strmé sklony na hlavnom chodníku tak, aby mali uľahčený pohyb cyklisti, osoby so zníženou pohybovou schopnosťou, ale aj mamičky s kočíkmi. Pribudli nové inteligentné lavičky, odpadkové koše, stojany na bicykle či verejné osvetlenie.

Mesto získalo na realizáciu projektu nenávratný finančný príspevok 1 209 730 eur z eurofondov. Finančná spoluúčasť mesta spolu s neoprávnenými výdavkami bola vlani plánovaná vo výške 100-tisíc eur.

Vnútroblok v Sásovej plánuje mesto odovzdať do užívania slávnostným otvorením v sprievode kultúrneho programu, hudobných a divadelných vystúpení či rôznych športových aktivít určených pre širokú verejnosť. O termíne bude mesto obyvateľov ešte informovať.

„Verím, že čoskoro ukončíme aj obnovu vnútrobloku na Fončorde a rozbehneme obstarávanie na projektantov v rámci revitalizácie ďalších siedmich verejných priestorov v projekte Zelené sídliská,“ dopĺňa primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.