Nad územím Slovenska bola v noci z piatka na sobotu viditeľná nevídane silná polárna žiara. Jav známy najmä v okolí magnetických pólov zeme, sa v netradične výraznom prevedení predviedol aj v nižších polohách. Silná geomagnetická búrka môže pokračovať aj počas víkendu.

Nad Banskou Bystricou bola polárna žiara viditeľná v dvoch „vlnách“ – v piatok po 22.00 h a následne aj po 1.00 h v sobotu nadránom. Vidieť polárnu žiaru v takejto intenzite v našich zemepisných polohách je výnimočné a dosiaľ nevídané. Súvisí to so súčasnou aktívnou fázou nášho Slnka, na ktorom dochádza k množstvu slnečných erupcií. Keď energia v podobe nabitých častíc smeruje k našej planéte, magnetosféra Zeme zareaguje epickým svetelným divadlom.

Druhá vlna polárnej žiary nad Banskou Bystricou v sobotu po 1.00 h.

Z územia Slovenska už bola polárna žiara pozorovaná viackrát, častejšie práve v poslednom období s ohľadom na spomínanú slnečnú aktivitu. Prvýkrát išlo o pozorovanie v takej intenzite.

Nevyhnutnou podmienkou pozorovania je samozrejme i jasná obloha a optimálne i miesto menej zasiahnuté takzvaným svetelným smogom, ktorý môže divákovi nebeského divadla zabrániť v pozorovaní.

Pozorovanie nočnej oblohy mnohým spestril aj meteorický roj Eta Aquaridy.

Mnohým pozorovateľom nočnej oblohy sa zároveň naskytla jedinečná šanca vidieť pri pohľade na vymaľovanú nočnú oblohu aj „padajúce hviezdy“. Aktuálne je aktívny meteorický roj Eta Aquaridy, ktorý je zložený z prúdu častíc Halleyovej kométy.

Ako informuje portál imeteo.sk, jednotlivé výrazné výrony koronálnej hmoty Slnka z posledných dní majú naraziť na zemskú magnetosféru ešte aj počas soboty a nedele. Možnosť pozorovania však v noci zo soboty na nedeľu môže nad Banskou Bystricou ovplyvniť zväčšená oblačnosť.