V Banskej Bystrici sa tento víkend zišla svetová plavecká elita. V krytej plavárni na Štiavničkách sa uskutočnil 8. ročník jedného z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku – Banská Bystrica Cup 2015.

bb cup stiavnicky (21)Na základe kvalitných výkonov z minulých ročníkov Medzinárodná svetová plavecká federácia (FINA) a Európska plavecká federácia (LEN) zaradili Banskobystrický pohár do svojho termínového kalendára aj v tomto roku. Podujatie i tentokrát usporiadal tunajší Plavecký oddiel KTV UMB spolu s ďalšími spoluorganizátormi.

Na špičkovom plaveckom podujatí sa predstavili najlepší prsiari sveta, medzi nimi trojlístok naozaj tých top prsiarov – Juhoafričan Cameron van der Burgh, Fabio Scozzoli z Talianska a Marco Koch z Nemecka, ale aj ďalší rekordéri ako Gábor Financsek a Artúr Osváthz Maďarska a Chorvát Nikola Obrovac.

V sobotu potvrdil úlohu favorita na 50 m prsia Juhoafričan Cameron van der Burgh. Olympijský víťaz pod Urpínom vyhral v rekorde mítingu s časom 27,76, náš Tomáš Klobučník bol s časom 28,76 piaty. Nový rekord mítingu padol aj v disciplíne 200 m prsia, kde zvíťazil s časom 2:10,33 nemecký plavec Martin Koch. Tomáš Klobučník skončil v tejto disciplíne druhý. Týmito rekordmi to však neskončilo, o ďalší sa postarala aj Nemka Jenny Mensingová na 100 m znak v čase 1:01,32 či Benjámin Grátz, ktorý sa postaral o dva rekordy mítingu v disciplínach 200 m motýlik a 400 m pol. pr. V nedeľu pokračovali preteky zápoleniami v ďalších kategóriách.