Od jednej z najvýznamnejších udalostí našich dejín uplynulo 74. rokov. Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944 v reakcii na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie dovtedajšieho fašistického Slovenského štátu.

Práve tento vzdor, ku ktorému sa pridali okrem Slovákov príslušníci mnohých ďalších národností znamenal, že Slovensko napokon napravilo svoj obraz prisluhovačov nacistického režimu a zaradilo sa na víťaznú stranu v II. svetovej vojne. Samotné povstanie bolo nemeckou presilou potlačené, aj keď až po mesiacoch bojov v horách stredného Slovenska. V bojoch povstania a následných partizánskych bojov padlo celkom až 14-tisíc ľudí.

Pripomienkou tejto udalosti boli aj tento rok centrálne oslavy v Banskej Bystrici, ktoré zorganizovalo Múzeum SNP.

Po oficiálnej pietnej časti spojenej s kladením vencov zo strany zúčastnených hostí a zahraničných delegácií, ako aj preletom lietadiel a vrtuľníkov Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky, nasledoval oficiálny program na pódiu pred Múzeom SNP. V tom sa zúčastnením, návštevníkom i divákom televízneho prenosu prihovorili aj tento rok všetci traja najvyšší ústavní činitelia.

„Za to, že dnešný deň môže byť na Slovensku sviatkom hodnôt slobody a odvahy, vďačíme ľuďom, ktorých vtedajší režim a jeho prisluhovači nazývali zradcami, živlami, ktoré sa sprisahali proti slovenskému štátu a jeho obyvateľom. Pripomínam to, aby som zdôraznil, že zdravú spoločnosť nemôže držať pokope slepá vernosť autorite štátu, ale iba vernosť hodnotám, o ktoré sa spolu môžeme oprieť. Zdanlivý pokoj, osobné pohodlie, neochota čeliť nepríjemnej pravde, či falošná jednota nemôžu byť dôvodom na ospravedlňovanie nespravodlivosti a svojvôle moci voči vlastným občanom, voči menšinám či voči jednotlivcom,“ povedal v príhovore prezident Andrej Kiska.

Zatiaľ čo v minulosti si piskot publika počas osláv SNP v Banskej Bystrici nechcene vypočul expremiér Robert Fico (SMER-SD), tentokrát sa občasný piskot či pokriky objavili počas vystúpenia hlavy štátu.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko (SNS) apeloval na pripomínanie si historických faktov, voči ktorým nemôže zavládnuť ľahostajnosť. „Takúto fatálnu stratu historickej pamäte však nemôžeme pripustiť! Práve tieto momenty sme povinní pripomínať našim deťom, vnúčatám, študentom, žiakom,“ uviedol. V príhovore ďalej vyzdvihol napríklad aj kontroverzne vnímaný prínos bývalého komunistického prezidenta Gustáva Husáka pre SNP, za čo si vyslúžil potlesk časti prítomných.

„Nedopusťme falšovanie histórie pod falošnou zástierkou diskusie. Nech zástancovia extrémizmu, novodobí pohrobkovia fašizmu a spochybňovači holokaustu, navštívia miesta masových hrobov po celom Slovensku. Nech sa prídu pozrieť do tvárí našich veteránov a nech skúsia pochopiť, čím si museli v živote prejsť,“ uviedol premiér vlády Peter Pellegrini (SMER-SD).

Pre priblíženie významnej historickej udalosti širokej verejnosti pripravilo aj tento rok Múzeum SNP bohatý sprievodný kultúrny program osláv. Ten počas sviatočnej stredy popoludní na pódiu začali FS Zemplín, rocková kapela vzdušných síl USA v Európe Touch´N Go, kapelaDružina, ruský spevácky súbor Babkini vnuci a pokračovali Diabolské husle so speváčkou Janou Orlickou či hudobná skupina Korben Dallas.

Návštevníkov počas dňa zaujali aj statické a dynamické ukážky Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Pripravený bol aj dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie, prezentácia modelárov a ďalšie.

Počas osláv zároveň prebehlo predstavenie a následne tiež predaj novej 0 Euro Souvenir bankovky s motívom Pamätníka SNP a pancierových vlakov zapojených v bojoch SNP.