V pondelok krátko predpoludním odštartovali oficiálnymi ceremóniami oslavy 67. výročia Slovenského národného povstania. V Banskej Bystrici sa zišlo približne dvetisíc ľudí, ktorým sa okrem iných prihovoril aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a podpredseda vlády Rudolf Chmel.

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vo svojom príhovore, okrem iného, vyjadril tiež radosť nad tým, že ľudia nezabúdajú na hrdinov protifašistického odboja

Približne dvetisíc ľudí, príslušníci protifašistického odboja, prezident Slovenskej republiky, premiérka, podpredseda vlády a ďalší štátni predstavitelia spolu s množstvom zahraničných hostí začali slávnostné predpoludnie aktom kladenia vencov v pietnej sále Múzea SNP, na ktorý nadviazalo zhromaždenie s príhovormi.

Pred 67 rokmi sa udialo niečo, čo možno označiť za najvýznamnejšie vystúpenie demokratických síl proti nedemokratickému a netolerantnému režimu v moderných slovenských dejinách. V duchu týchto slov začal svoj príhovor k tohtoročným oslavám Slovenského národného povstania podpredseda vlády Rudolf Chmel. Ten rozprával namiesto premiérky Ivety Radičovej, ktorá sa rovnako ako minulý rok, zúčastnila len pietneho aktu. Ešte pred Chmelom dostal slovo prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý okrem iného vyjadril radosť nad tým, že ani v týchto časoch ľudia nezabúdajú na časy, kedy sa odvážny ľud postavil na odpor fašistom. Minister obrany Ľubomír Galko pokračoval v podobnom duchu a vzdal hold priamym účastníkom odboja. „Vy ste tí hrdinovia, na ktorých vzhliadame s obrovskou úctou a pokorou.“

Slávnosť pokračovala kultúrnym programom, v rámci ktorého vystúpil ruský folklórny súbor Slnovrat a následne Čarovné ostrohy a Diabolské husle. O 15.30 h dostanú priestor Funny Fellows a po nich príde na rad vystúpenie Honzu a Franta Nedvědovcov (približne o 17.00 h ). Súbežne prebiehajú prezentácie Ozbrojených síl SR, klubov vojenskej histórie a historickej techniky ako aj premietania dokumentárnych filmov v kinosále Múzea SNP. Počas celého dňa je vstup do expozície Múzea SNP zadarmo. Na hlavnej železničnej stanice zase prebieha prezentácia improvizovaného pancierovaného vlaku Štefánik.