Aj keď sychravé a chladnejšie počasie tomu úplne nenasvedčovalo, na banskobystrickom Námestí SNP sa v sobotu otvorila letná sezóna. Už tradične ju predznamenal festival dobrého vína Vínšpacírka spolu s koncertami United Europe Jazz Festivalu.

Festival dobrého vína Vínšpacírka sa tento rok v Banskej Bystrici niesol v duchu témy Rakúsko-Uhorsko. V rámci vínnej cesty mohli návštevníci ochunať vína z produkcie obľúbených vinárstiev Zsigmond, Csernus, Sykora Fine Wines, Ringbűrger Mojmírovce či vinárstva Domin & Kušický a mnohých ďalších. Celkom sa na Námestí SNP prezentovalo takmer 40 vinárstiev a značiek.

Návštevníci Vínšpacírky ochutnali počas sobotňajšieho popoludnia dokopy takmer 25 tisíc vzoriek kvalitného vína. Organizátori ocenili osobnosť vinárstva Ondreja Korpása a udelili známku kvality Bystrický anjel dvom vínam z vinárstva Zsigmond.

Návštevníci mohli ochutnať nielen zo širokej ponuky kvalitných a výnimočných vín, ale aj jedál. Organizátori sa aj tento rok postarali o pestrý program, v rámci ktorého nechýbal napríklad rekord v sabráži s proseccom Mareka Hamšíka. Nový rekord vytvoril Ondrej Fukna, ktorý sekol  hrdlo fľaše s doletom 20,03 m.

Na Námestí SNP zároveň počas soboty spustili prvýkrát v tomto roku do prevádzky aj fontánu. Popri degustovaní vín si návštevníci Námestia SNP mohli vychutnať aj jedinečné tóny jazzu. V sobotu totiž v Banskej Bystrici vyvrcholil ďalší ročník United Europe Jazz Festivalu.