Priamo na vrchole Krížnej môžu turisti využívať nové výhľadové mapy, ktoré tam osadila Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Priamo v teréne je od záveru roka 2016 osadených šesť maľovaných máp s panoramatickými pohľadmi a pomenovaním okolitých vrchov, jedna pribudla aj v hoteli na Kráľovej studni.

krizna2“Vrchol Krížnej ponúka nádherné výhľady. Zahraniční, ale aj domáci turisti sa často pýtajú na pohoria či vrchy, ktoré ich obklopujú. Odteraz sa to už dozvedia priamo na mieste,” hovorí Jiří Pěč z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá projekt zastrešila a spolufinancovala. Aktivita bola realizovaná aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, s prácami pomohol blízky horský hotel.

“V tomto roku by sme k mapám chceli doplniť aj drevené lavičky so symbolom historických stolíc, nakoľko sa na Krížnej v minulosti stretávali hranice troch z nich – Liptovskej, Turčianskej a Zvolenskej” dodáva Pěč, ktorý ďalej informuje, že ambíciou bude tiež pripraviť a vyznačiť cyklotrasu spájajúcu Krížnu s mestom Banská Bystrica. Práve neďaleká Kráľova studňa je obľúbeným cieľom cyklistov využívajúcich cyklobus, ktorý úspešne premáva od roku 2011 a za ten čas spolu s turistickým autobusom prepravil už okolo 10 000 cyklistov a turistov .

Koncom starého roka OOCR Stredné Slovensko spolu s miestnymi samosprávami zrealizovala systém turistického informačného značenia pre návštevníkov Podkoníc a Slovenskej Ľupče.