V pondelok okolo poludnia došlo na úbočí Krížnej medzi Ostredkom a Krížnou, smerom do Suchej doliny, k pádu lavíny.

Lavína so sebou strhla dvoch skialpinistov, ktorých masa snehu úplne zasypala. Svedkovia nehody preto okamžite kontaktovali záchranné zložky a sami po nich začali pátrať v laviništi.

„Žiaľ, ani jeden zo zasiahnutých nemal lavínový vyhľadávací prístroj, čo znemožňovalo ich rýchlu lokalizáciu. O súčinnosť boli okamžite požiadané posádky leteckých záchranárov z Banskej Bystrice aj Žiliny, ktoré vyzdvihli na palubu vrtuľníka záchranárov a psovodov HZS z Donovalov, Martina a následne aj z Jasnej. Ďalšie skupiny záchranárov z Donovalov a Jasnej smerovali na miesto pozemne,“ informovala na svojej stránke na sociálnej sieti Horská záchranná služba.

Pomáhali aj Poliaci

Záchranári pri pátraní použili aj špeciálny prístroj na vyhľadávanie zasypaných – Recco. „O súčinnosť boli požiadaní aj poľskí kolegovia TOPR, ktorí vrtuľníkom TOPR dopravili zo Zakopaného na miesto nehody zariadenie na lokalizáciu telefónnych prístrojov spolu s dvoma horskými záchranármi TOPR,“ dopĺňa vo vyhlásení Horská záchranná služba.

Už pred ich príletom sa podarilo nájsť jedného zo zasypaných. Išlo o 46-ročného skialpinistu, u ktorého žiaľ lekár posádky Leteckej záchrannej služby musel skonštatovať už len smrť.

Pátranie bude pokračovať v utorok

Druhého skialpinistu sa žiaľ do večerných hodín nepodarilo vypátrať a po zotmení museli pátraciu akciu prerušiť. „Záchranná akcia bola po zotmení prerušená, z dôvodu veľkého rizika pádu ďalších lavín a možnému ohrozeniu zasahujúcich záchranárov,“ vysvetlila Horská záchranná služba v správe ku incidentu.

Pátranie má pokračovať v utorok ráno a to aj v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.