Počas víkendu hostí Štadión SNP na Štiavničkách Majstrovstvá Slovenska v atletike mužov a žien. Najväčšie slovenské atletické hviezdy v sobotu potvrdzovali svoje kvality.

V sobotu v mužských bežeckých disciplínach dominovali reprezentanti BK hraj na tie nohy Bratislava Ján Volko (na foto uprostred), ktorý zabehol stovku za 10,34, či Jozef Repčík na 800 metrovej trati časom 1:49,17.

Medzi vytrvalcami sa presadzovali aj tunajší atléti. 5-tisíc metrov behu mužov vyhral Peter Ďurec z AK ŠK UMB Banská Bystrica a medzi ženami skončila na rovnako dlhom okruhu Lucia Kovalančíková z ŠK Dukla Banská Bystrica druhá, na osemstovke Lucia Vlčáková tretia. Ženský trojskok jasne ovládla domáca suverénka Dana Velďáková (13,63 m).

Profesionáli, poloprofesionáli i juniori Dukly vystupujúci tento rok už spoločne pod hlavičkou ŠK Dukla, vybojovali prvenstvo aj v štafete mužov na 4 x 100 metrov. Štafeta v zložení Jakub Fendek, Miroslav Marček, Jozef Buvala a Tomáš Veszelka tesne zdolala svojich najväčších rivalov z AC Stavbár Nitra. O niečo suverénnejšiu výhru si pripísali ženy Dukly v štafete na rovnakú vzdialenosť, keď Simona Malatincová, Dáša Tomková a Barbora Tomková a tiež Stanislava Lajčáková zdolali svoje súperky z Dubnice nad Váhom takmer o sekundu.

Mužské silové disciplíny rovnako ovládli domáci pretekári. V oštepe sa z výhry radoval Patrik Ženúch (74,30 m, na foto) pred Maximilianom Slezákom (70,16 m). V kladive jasne dominoval Marcel Lomnický (76,41 m).

V kladive žien sa ukázala nastupujúca mladá generácia, keď harcovníčku Martinu Hrašnovú s hodom 67,86 m prekonala národným výkonom sezóny rovnako reprezentantka ŠK Dukla Nikola Lomnická (68,59 m), mimochodom sestra Marcela Lomnického. Spolu s treťou Veronikou Kaňuchovou (66,06 m) si reprezentantky banskobystrickej Dukly išli v tejto disciplíne vlastné preteky. Ostatné pretekárky za nimi zaostali o približne dvadsať a viac metrov. Po preteku žiaľ ukončila sezónu Martina Hrašnová, ktorá po operácii kolena v úvode roka nebola v optimálnej forme a cítila, že miestenku na majstrovstvá sveta by si už nevybojovala. V kariére ale od novej sezóny plánuje pokračovať naplno.

V oštepe žien zvíťazila Júlia Hanuliaková zo Slávie ŠG Trenčín, Veronika Kadlečíková z ŠK Dukla skončila tretia. V žrdi či ďalších bežeckých disciplínach sa banskobystrickým reprezentantom na popredné miesta prebojovať nepodarilo.

Program národného atletického šampionátu pokračoval aj v nedeľu popoludní. Zaujala najmä snaha výškara Matúša Bubeníka, ktorý síce preskočením latky na výške 223 centimetrov zvíťazil, no za limitom na augustové majstrovstvá sveta v Londýne zatiaľ zaostáva. Výborné výsledky z halovej sezóny mu však miestenku už zaručili. Vo výške žien dominovala s výkonom 186 centimetrov reprezentantka ŠK Dukla Tatiana Dunajská.

V disku žien dominovala domáca Patrícia Slošárová, ktorá si vybojovala striebro aj vo vrhu guľou. Guliar Dukly Matúš Olej si nenechal ujsť výhru vo svojej hlavnej disciplíne, v disku si vybojoval bron, keď mu len o pár šesť centimetrov ušlo striebro.

Na programe boli v nedeľu aj diaľkárske disciplíny. O kvalifikačný limit sa snažila Jana Velďáková, no pre svalové problémy za limitom ďaleko zaostala. I 645 centimetrov jej stačilo na suverénnu výhru v disciplíne, pred ďalšími reprezentantkami ŠK Dukla Terezou Rudzanovou a Claudiou Hladíkovou.

V diaľke mužov zaznamenal svoje osobné maximum Lukáš Straška, ktorý vo veku len pätnásť rokov pre Duklu vybojoval tretie miesto v mužskej kategórii a za sebou nechal aj výrazne skúsenejších diaľkarov.

V druhý deň národného atletického šampionátu pokračovali aj bežecké disciplíny, v ktorých ženskej časti má Dukla kvalitnejšie zastúpenie, ako v mužskej. Stanislava Lajčáková vybojovala slušnú tretiu priečku na dvesto metrov časom 24,92. Na štyristovke v čase 57,02 zvíťazila Barbora Tomková pred Simonou Malatincovou, rovnako členkou ŠK Dukla.

Šampionát vysielala vo svojom prenose internetová Televízia Eso a záznam ponúka vo svojom archíve. Výsledky sú k dispozícii aj online.