Pre viacerých atlétov je domáci šampionát dôležitou vrcholovou pred blížiacimi sa Olympijskými hrami v brazílskom Rio de Janeiru či im predchádzajúcemu európskemu šampionátu. Reprezentantom VŠC Dukla sa v domácich podmienkach darí.

Majstrovstva Slovenska v atletike, atletika, Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skŠtadión SNP na Štiavničkách hostí počas víkendu 25. a 26. júna Majstrovstvá Slovenska mužov a žien v atletike. Už v rámci sobotňajšieho programu boli naplánované viaceré finálové disciplíny a rozdeľovali sa tak tohtoročné domáce tituly. Bojovalo sa však aj o poslednú možnosť miestenky na OH v Riu či júlové majstrovstvá Európy v Amsterdame.

V kladive výrazne dominoval reprezentant VŠC Dukla Marcel Lomnický, ktorý hodom 76,87 metra výrazne prekonal druhého Libora Charfreitaga. Darilo sa aj oštepárovi Dukly Patrikovi Ženúchovi, ktorý s hodom 67,73 metra zvíťazil pred Maximiliánom Slezákom (66,34 m) zo Slávie Trnava a svojim klubovým kolegom z VŠC Ondrejom Batoňom (64,19 m).

Oštepárskej súťaže žien sa zúčastnila aj úspešná česká reprezentantka Irena Šedivá, ktorá výkonom 52,45 m ukázala slovenkám bojujúcim o domáci titul značne rozdielnu kvalitu výkonu. Majsterkou Slovenska sa výkonom 45,22 m stala Košičanka Miroslava Vargová, Zuzana Puškárová z VŠC Dukla skončila hodom 41,23 na treťom mieste. To domáca Martina Hrašnová v kladivárskej súťaži svojim výkonom sezóny 72,34 vyškolila aj skúsenú českú šampiónku Terezu Královú (67,32 m). V rámci domáceho šampionátu Dukla obsadila kompletný stupeň víťazov, keď na druhom mieste skončila Veronika Kaňuchová (68,08 m) a tretia Nikola Lomnická (65,32 m).

Majstrovstva Slovenska v atletike, atletika, Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skTrojskokanka Dukly Dana Velďáková suverénne zvíťazila vo svojej disciplíne, keď výkonom na úrovni 13,79 výrazne preskočila druhú Zuzanu Ďurkechovú o viac než meter (12,77 m). Získala tak už svoj štrnásty titul v tejto disciplíne. V trojskoku mužov zas dominoval Tomáš Veszelka z VŠC Dukla, ktorý svojim výkom na úrovni 16,20 m o takmer celý meter preskočil svojich najlepších súperov.

Na programe boli aj prvé výškarské súťaže, keď v žrdi mužov zvíťazil Ján Zmoray (AC Stavbár Nitra) pred Tomášom Krajňákom (Akademik TU Košice), obaja prekonali výšku 480 centimetrov. V žrdi žien sa z titulu radovala Anna Mária Hrvolová (AK Spartak Dubnica nad Váhom) prekonaním výšky 360 cm.

V rámci bežeckých disciplín pripadol titul po skvelom výkone na 1500 metrov dlhej trati Petrovi Ďurecovi (3:55,44 minúty) z AK ŠK UMB Banská Bystrica. V pretekoch žien na 100 metrov Vladimíra Šíbová z VŠC Dukla skončila až druhá za Luciou Kršákovou zo Slávie STU. Na rovnako dlhej trati s prekážkami ale Slanislava Lajčáková z VŠC Dukla získala titul výkonom s hodnotou 13,82 sekundy.  V pretekoch žien na 1500 metrov reprezentantky Dukly, v poradí Kristína Hegedúsová, Sofia Debnáriková a Eva Slančíková prekonali svoje súperky z ďalších slovenských klubov.

Kompletné výsledky sú k dispozícii online. Nedeľňajší program začne na Štiavničkách opäť o 14-tej hodine a podľa plánu potrvá do 17-tej hodiny.