Cieľom cvičenia MACE XIII, ktoré odštartovalo na Sliači včera a potrvá až do piatku 27. apríla, je v rámci členských krajín NATO precvičiť spoločné postupy pri vedení taktických leteckých operácií zameraných na prekonávanie prostriedkov protivzdušnej obrany za podmienok rádioelektronického rušenia.

Súčasťou cvičenia je aj precvičovanie vzdušných bojov stíhacími lietadlami a riadenie operácie zo vzdušného prostriedku riadenia AWACS. Celkovo cvičenia sa zúčastňujú letecké  a pozemné jednotky z 12tich členských štátov  NATO. Letecké jednotky sú zastúpené nasledujúcou leteckou technikou: MiG-29, L-39 (SR), F-16 (Dánsko), DA-20 Falcon (Nórsko), Learjet 40 (Nemecko), RAFALE (Francúzsko), Mirage 2000 D (Francúzsko) a F-4 (Turecko), ktoré sa do cvičenia zapoja nasledujúci týždeň cvičenia. Z pozemnej techniky budú precvičovať jednotky plrb Nitra a rôt rádiolokačného prieskumu bvrps Zvolen.

Cvičenie prebieha na troch miestach útvarov vzdušných síl a to na leteckej základni Sliač, brigáde velenia, riadenia  a prieskumu Zvolen a protilietadlovej raketovej brigáde Nitra.

Vzlety a pristátia leteckej techniky sa vykonávajú z leteckej základne Sliač, ktorá ja hlavnou leteckou základňou vzdušných síl. Jej prioritná úloha je zabezpečiť ochranu vzdušného priestoru SR a zároveň v rámci operácie NATINADS aj Aliancie. Práve toto cvičenie má prispieť k zvýšeniu spôsobilosti tohto personálu podľa štandardov NATO. Zároveň sa precvičuje aj personál letky riadenia letovej prevádzky tejto základne, ktorej príslušníci od 2011 vykonávajú certifikovanú službu riadenia civilnej letovej prevádzky (GAT). V neposlednom rade sa v rámci cvičenia precvičujú aj štandardné operačné postupy pohotovostnému systému v rámci operácie NATINADS.