Na pôde Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela sa v sobotu uskutočnil vôbec prvý univerzitný TEDx na Slovensku. Myšlienky hodné šírenia po čase opäť odzneli medzi návštevníkmi unikátnej konferencie v Banskej Bystrici.

Prítomným sa predstavila pätnástka rečníkov a vedúcich workshopov, medzi ktorými boli mladí študenti, úspešní podnikatelia ale aj zástupcovia neziskového sektoru či umenia či skúsený lekár. Okrem samotnej konferencie mali možnosť zúčastniť sa aj niekoľkých workshopov, ktoré k takýmto podujatiam neodmysliteľne patria.

Na jednom pódiu tak vystúpil pätnásťročný gymnazista Ondrej Vrábel, ktorého tento rok ocenili Krištáľovým krídlom za filantropiu. O svoje skúsenosti sa podelila bývalá podnikateľka Alena Húsková, o korupcii rozprával výkonný riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla a vystúpil tiež lekár Ivan Rusnák či saxofonista Martin Uherek. Dalibor Slávik zo spoločnosti Slávik&Stell napríklad viedol workshop zameraný na vytváranie osobnej značky. Aj o tom bol tohtoročný TEDx UMB, ktorého pokračovanie na budúci rok už teraz organizátori avizujú.

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na konferenciách TED už, okrem iných, vystúpili aj Bill Gates, Al Gore a či Richard Branson. V roku 2009 TED uvoľnil formát TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie, ako program miestnych, samostatne organizovaných akcií, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou živých vystúpení rečníkov a premietaných videí TED Talks, ktorých účelom je podnecovať intenzívne diskusie a rozširovať obzory.