Nadšenci behu a cyklistiky majú za sebou prvú kondičnú skúšku. Úvodné podujatie Slovenského pohára v behu do vrchu Bystrický vertikal sa nieslo v znamení lámania rekordov.

Beh - Banskobystricky vertikal - Active planet - 24.04.2016 - Banska Bystrica

Súťažiaci sa stretli v nedeľu dopoludnia na Námestí SNP, kde si mohli vybrať z pripravených kategórií Vertikal Mini a Vertikal Maxi alebo skúsiť samostatnú kategóriu pre cyklistov. Prvá z nich predstavovala šesť kilometrov dlhú trať s prevýšením 230 metrov a končila nad Sásovou. Určená bola hlavne pre priaznivcov behu, ktorí si na veľké prevýšenia ešte netrúfli. Druhou možnosťou bola už spomínaná Vertikal Maxi, ktorá bola hlavnou trasou a zároveň aj prvým kolom Slovenského pohára v behu do vrchu. Mala dĺžku desať kilometrov a prevýšenie úctyhodných 780 metrov. V tejto kategórii svoje prvenstvo obhájil Ján Ďurmek, ktorý je zároveň držiteľom rekordu z roku 2014, no prekonať vlastný čas sa mu tento rok nepodarilo. Zo žien bola najrýchlejšia Katarína Paulínyová. Podarilo sa jej tak pokoriť minuloročný rekord v kategórii žien.

„Zaznamenaný rekord v ženskej kategórii je skvelým výsledkom aj z hľadiska nepriaznivého počasia, pretože v záverečnej časti trate sme zaznamenali dokonca aj sneženie,“ potvrdil organizátor podujatia ACTIVE PLANET outdoor centrum.

Cyklisti mali novú trasu

Podujatie prebiehalo aj napriek vrtochom počasia v poriadku. „Sme spokojní s priebehom celej akcie a dúfame, že rovnako to je aj zo strany súťažiacich.“ Tých v tomto ročníku čakala nová trasa. Jej začiatočná časť kopírovala tú bežeckú až po úsek nad Sásovou. Tam už pokračovala ako v minulých rokoch po asfaltovej ceste na Šachtičky a odtiaľ až na vrchol Panského dielu. Dĺžka napriek zmenám ostala rovnaká, a to trinásť kilometrov so 780 metrovým prevýšením. Ako prvý bol v cieli Matúš Kováčik s viac ako minútovým náskokom. Zo žien trať ako prvá zvládla Marcela Medveďová s jednoznačným jedenásť minútovým náskokom. Kompletné výsledky nájdete na oficiálnej stránke ACTIVE PLANET.