Počas prvého augustového týždňa vycestovali mladí hráči MFK Dukla U15 na medzinárodný futbalový turnaj Peace cup do čínskeho mesta Šen-jang.

MFK Dukla U15 na turnaji Peace cup 2018. Horný rad zľava: čínsky sprievodca Sunny, Norbert Dikacz (tréner), René Horváth, Marek Belko, David Jackuliak, Karol Praženica, Richard Reptiš, Samuel Svetlík, Patrik Reptiš, Filip Emil Burák, Ján Medveď, Braňo Sokol, Roman Reptiš (vedúci), Jozef Slobodník (tréner). Dolný rad zľava: Jakub Maďar, Michal Milrád, Stano Berky, Adam Poliak, Adrián Melich, Peter Penov, Simon Sihelský.

Futbalisti obsadili vo svojej kategórii konečné tretie miesto a zanechali za sebou dobré výkony a meno v meste, ktoré počtom osem miliónov obyvateľov prevyšuje samotné Slovensko. Turnaja sa zúčastnilo približne päťdesiat tímov z rôznych kútov sveta.

Ako sa vôbec dostali hráči Dukly na tento turnaj? Mesto Banská Bystrica je partnerské mesto s mestom Šen-jang. V rámci spolupráce navštívili minulý rok futbalisti z čínskej metropoly Banskú Bystricu. Preto prišla tento rok pozvánka, aby sa Banská Bystrica zúčastnila turnaja v Číne. Po spracovaní informácie ponúkol poslanec Milan Smädo Dukle návrh, ktorý akceptoval vedúci tímu Roman Reptiš. Mesto ponúklo finančnú dotáciu na letenky a celý pobyt v Číne zabezpečilo mesto Šeng-jang.

Mladí hráči odlietali zo Slovenska 2. augusta a vrátili sa 12. augusta.  Čakala ich pomerne náročná cesta, keď cez Dubaj leteli do Pekingu a odtiaľ vlakom do dejiska turnaja v Šen-jangu.

Samotného turnaja sa zúčastnili tímy zo Spojených štátov, Srbska, Pakistanu, Thajska a Kórei. Najväčšie zastúpenie tímov mala domáca Čína. Celkom sa na Peace cup-e predstavilo 150-tímov. V kategórii U-15 to bolo 17 družstiev. V skupine sa Dukla ocitla s tromi čínskymi tímami, ktoré však s prehľadom porazila. V prvom stretnutí dokázali zvíťaziť vysoko 18.0. Po postupe zo skupiny sa však nedostali do finále, keď s americkým tímom United States Inter Socal prehrali 0:2. Nakoniec sa im podarilo obsadiť pekné tretie miesto a zapísať si tak športový úspech za hranicami vlasti.

„Za nás chalanov môžem povedať, že turnaj v Číne nám dal veľa. Vyskúšali sme si, aké to je odohrať zápas počas nenormálnych horúčav, podmienok, na ktoré my nie sme zvyknutí a tiež sme mali možnosť vidieť ako sa hrá futbal inde vo svete. Každý zápas sme si užili a vydali sme zo seba maximum. Chalanom sa chcem poďakovať za statočnosť, pretože sme všetci bojovali ako jeden tím, jeden za všetkých, všetci za jedného. Neraz sme museli siahnuť až na dno našich síl,“ povedal jeden z členov banskobystrického tímu Richard Reptiš.

„Aj keď hráči MFK Dukla Banská Bystrica nezískali prvé miesto, bola táto skúsenosť dôležitá, pretože si zahrali s tímami z iných krajín. V skupine sme mali iba čínske mužstvá, ktoré kvalitou nezodpovedali našej úrovni. Zaujímavejší zápas bol s americkým tímom o postup do finále. Do finále sa nám však dostať nepodarilo, ale hráčom to dalo potrebné skúsenosti do ďalších zápasov. Osobne som spokojný len na 50%, keďže som dúfal, že sa ocitneme vo finále. Mužstvo však ukázalo bojovnosť a dobré kolektívne výkony. Verím že takýchto turnajov sa Dukla zúčastní viac,“ zhodnotil po návrate tréner Norbert Dikacz.

„Myslím si, že to bola obrovská šanca si v takom mladom veku zrovnať sily s inými futbalistami v rámci sveta. Bojovali sme s časovým posunom a vysokými teplotami, ktoré boli približne 35-40 stupňov. Som ale veľmi rád, že sme sa vôbec nestratili v takom veľkom meste, ktoré má viac obyvateľov ako samotné Slovensko. Veľmi pozitívne hodnotím jednotu tímu, v ktorej sa preukázala sila a chuť zabojovať o dobré výsledky,“ doplnil vedúci mužstva Roman Reptiš.