V piatok si môže zrekonštruované priestory súdu obzrieť aj verejnosť. Po novom budú všetky banskobystrické súdy sídliť na Skuteckého ulici.

Verili by ste, že tento strop v kancelárii podpredsedu Krajského súdu je zo sadry? Ďalšou zaujmavosťou je, že nábytok na súde dodali väzni zo Želiezoviec. Foto: autor

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská slávnostne otvorila zrekonštruované priestory historickej budovy Krajského súdu v Banskej Bystrici. V prítomnosti predsedu KS v Banskej Bystrici Milana Ďuricu previedla prítomných zástupcov médií po budove. Modernejšiu podobu dostali pojednávacie miestnosti, zrekonštruované boli zadržiavacie cely, taktiež bol postavený eskortný mostík pre tých, čo sú vo väzbe. Novým prvkom je aj miestnosť pre utajovaného svedka. Komunikáciu súdu s občanmi uľahčí aj novovybudované informačné centrum.

Rekonštrukcia začala ešte v roku 2006 a finančne vyšla na 7,5 milióna eur. Plánovaný rozpočet sa počas prác niekoľkokrát navýšil. „Keďže je to pamiatkovo chránená budova, tak ako sa to pri takýchto budovách stáva, sa počas rekonštrukcie prišlo na veci, ktoré bolo treba riešiť,“ povedala Žitňanská a dodala: „Táto budova vždy bola súdom, sú to dôstojné priestory, čo môže prispieť aj k dôstojnosti súdnych konaní.“

Súdnictvo v Banskej Bystrici by malo fungovať efektívnejšie. Súdy opustia dva prenájmy a jedna budova by mala ísť do dražby. Po novom budú všetky súdne inštitúcie sídliť na Skuteckého ulici.

Jedinečnú možnosť nahliadnuť do útrob Krajského súdu má aj verejnosť. Brány súdu sa v piatok 16. decembra otvoria pre záujemcov, ktorí si budú môcť zrekonštruované priestory pozrieť na vlastné oči. Vstupy budú prebiehať o 14:00, 15:00, 16:00 a 17:00.

Odhalili tabuľu obetiam komunizmu

Pamätnú tabuľu odhalil spoločne s ministerkou predseda regionálnej organizácie Zväzu protikomunistického odboja Ladislav Babala. Foto:autor

Súčasťou slávnostného otvorenia bolo aj odhalenie pamätnej tabule venovanej ľuďom prenasledovaným komunistickým režimom. Zástupcovia Zväzu protikomunistického odboja pripomenuli, že doteraz ľudia prenasledovaní v období pred rokom 1989 nemali pamätnú tabuľu. Práve v budove Krajského súdu padli za minulého režimu rozsudky, ktoré poslali politických väzňov za mreže. Ministerka Žitňanská v príhovore zdôraznila, že je dôležité si pripomínať tieto udalosti a nezabudnúť na ne.