V Banskej Bystrici sa v sobotu otvorilo 19 odberných miest zriadených mestom, ktoré majú pomôcť obyvateľom zaistiť si test na Covid-19 v rámci plošného skríningu obyvateľstva nariadeného vládou.

Negatívny výsledok antigénového alebo RT-PCR testu na Covid-19 s dátumom od 18. januára, bude od 27. januára podmienkou pre vyhnutie sa sprísnenému zákazu vychádzania. Bez negatívneho testu z tohto obdobia nebude možná ani cesta do práce či prírody. Testovania sa nemusia zúčastniť osoby do 15-rokov a naopak osoby staršie ako 65-rokov, na ktoré sa podľa nariadenia vlády nebude sprísnený zákaz vychádzania vzťahovať.

Vyťaženým trvalo zriadeným odberným miestam na Mičinskej ceste, pri DFNsP či RÚVZ v Banskej Bystrici, pomáha počas víkendu 23. a 24. januára 19 mestom zriadených odberných miest, na ktorých pracuje celkom 55 odberných tímov.

„Do piatkového večera sa zaregistrovalo približne 26 000 ľudí. Záujemcom je k dispozícii 19 mobilných odberných miest (MOM), ktoré sa otvorili načas a tak je testovanie na všetkých 55 odberových stanovištiach v plnom prúde,“ informovala v sobotu hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

Na odberné miesta zriadené mestom sa musia záujemcovia o testovanie vopred zaregistrovať prostredníctvom web stránky mesta. Rezervačný systém je dostupný aj v priebehu víkendu, celková mestom vytvorená kapacita bola na približne 33-tisíc testov. Aj vďaka predbežnej registrácii na presné časy sú čakacie doby na odbery krátke, dlhšie sa čaká len na výsledok.

Okrem Banskobystričanov sa môžu k testu na odberných miestach zriadených mestom prihlásiť aj záujemcovia bez trvalého pobytu v Banskej Bystrici či obyvatelia obcí z okresu, v ktorých neboli odberné miesta zriadené.

„Skríningové testovanie v Banskej Bystrici prebieha pokojne, nezaznamenali sme žiadne problémy. Doposiaľ  bolo otestovaných celkovo 8 845  ľudí, z toho pozitívnych na ochorenie COVID-19 bolo 37, čo predstavuje cca 0,41 %,“ informoval v sobotu po 14-tej hodine primátor Ján Nosko.

Ako už skôr uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), po prvom kole plošného skríningu sa následne po 27. januári rozhodne o rozdelení Slovenska podľa percenta pozitívnych prípadov v jednotlivých okresoch. Polovica okresov Slovenska s vyššími hodnotami miery pozitívnych testov si plošný skríning zopakuje aj v ďalšom týždni.