Zatiaľ čo v olympijskom programe pôjde v prípade 3×3 basketbalu o nový šport, v Banskej Bystrici píše svoju históriu už dlhšie. Basketbal ulice, ako možno tento šport nazvať, sa hrá na jeden kôš a dávno nejde len o sídliskovú zábavu, ale vážne športové zápolenia.

V tých sa predstavujú často aj profesionálni basketbalisti. Inak tomu nebolo ani v sobotu v banskobystrickom obchodnom centre Europa. Uskutočnil sa tam už 5. ročník turnaja 3×3 Basket Banská Bystrica.

Zápasy tohto športu sa odohrávajú na polovičnom ihrisku veľkého „päťkového“ basketbalu na jeden kôš. Každý tím má na ihrisku troch hráčov a jedného na striedanie. Jednotlivé tímy sa predstavili postupne v zápasoch troch skupín od 11-tej hodiny dopoludnia.

„Obsadenie bolo vysoko kvalitné. Tímami, ktoré hrávajú turnaje v 3×3 basketbale po celom svete. Hostili sme dva tímy zo Srbska, po jednom z Českej republiky, Litvy, Bosny a Hercegoviny, Slovinska a štyri slovenské tímy,“ priblížil organizátor podujatia Peter Sliacky.

Zvíťazil tím Avai zložený z kvalitných srbských hráčov – Filip Simic, Danilo Mijatovič, Marko Brankovič, Strahinja Stojačič, ktorý neprehral ani jedeno z piatich meraní síl na banskobystrickom turnaji. Ich sily najviac preveril slovenský tím MEFERS Prievidza Au&a, s ktorým sa stretli práve vo finále. Srbskí hráči z Avai však i tento zápas vyhrali zvíťazili 18:14.

Hráči z Prievidze (Matúš Mečiar, Andrej Kuffa, Martin Bílik a Marek Jašš) sa tak umiestnili najlepšie spomedzi slovenských reprezentantov. Sami síce v skupine nestačili na litovský Team Top, ale v semifinále porazili mimoriadne kvalitne obsadený český tím Bo tuzemák, a tak mohli zabojovať o postup na Challenger do Ľubľany. Napokon sa im ušlo len druhé miesto a odmena 300 € pre druhého finalistu. Víťazi si okrem postupu na veľký turnaj odniesli aj prize money pre najlepších účastníkov banskobystrického turnaja vo výške 700 €.

„Všetky zúčastnené tímy si pochvaľovali organizáciu a starostlivosť o hráčov. Páči sa im Banská Bystrica a veľmi radi ju navštívia pri ďalšom ročníku nášho turnaja, alebo iných príležitostiach. Čo sa týka divákov, verím že sa im páčilo podujatie a užili a vychutnali skvelý basketbal. Aj napriek nádhernému horúcemu počasiu, počas ktorého boli všetci radšej pri vode sme v strede nákupného centra mali značnú divácku kulisu,“ doplnil Sliacky.

Výsledky či zostavy jednotlivých tímov sú dostupné online.