Množstvo rekordov mítingu, plavecké osobnosti svetového formátu a pravý športový zápal. To všetko bolo možné vidieť v prvý deň Banskobystrického pohára 2011 v plávaní. 

Na Štiavničkách si verejnosť tento víkend nezaplávala. Dôvodom však nebola porucha zrekonštruovanej plavárne, ale 5. ročník medzinárodných plaveckých pretekov Banskobystrický pohár 2011. K videniu bolo skutočne veľa. Medzi desiatkami plavcov z deviatich krajín sveta totiž nechýbali hviezdy ako holandské olympijské víťazky, majsterky sveta zo štafety na 400 metrov a držiteľky viacerých svetových rekordov Marleen Veldhuis a Ranomi Kromowidjojo, bronzová pretekárka z uplynulých majstrovstiev sveta v Šanghaji na 200 metrov znak Holanďanka Sharon van Rouwendaal či iní medailisti a účastníci z vrcholných svetových a európskych šampionátov. Nestratili sa však ani juniorskí či seniorskí reprezentanti Slovenska.

V sobotu pretekári, rozdelení do štyroch kategórií, odplávali spolu takmer tridsať pretekov, v ktorých nebola núdza o viaceré rekordy mítingu. Podľa očakávaní sa o ne postarali najväčšie hviezdy podujatia. Zo Slovákov sa to podarilo len bratislavským plavcom: Norbertovi Trudmanovi (muži, 100 m motýlik), Richardovi Nagymu (muži, 400 m voľný spôsob) a Kataríne Filovej (ženy, 400 m voľný spôsob). Medzi mladšími plavcami sa v dobrom svetle predviedol hlavne nádejný junior Alexander Světlík, ktorý vo svojej vekovej kategórii vylepšil dva slovenské rekordy (100 m znak, 400 m polohové preteky). Seniorské slovenské, európske či svetové rekordy však ostali v prvý deň nepokorené. Podujatie však pokračuje až do nedeľného poobedia, na zrod prekvapenia je teda ešte času dosť. V sobotu bol najúspešnejším pretekárom Holanďan Willemsen Jurjen so ziskom troch medailí, každej iného lesku. (Všetky oficiálne výsledky ako aj medailové bilancie môžete nájsť tu).

Banskobystrický pohár aj tento rok organizoval Plavecký oddiel KTV UMB, ktorému finančne vypomohlo Mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj. Podujatie pod záštitou primátora Petra Gogolu bolo zaradené aj do oficiálneho kalendára Európskej plaveckej federácie, vďaka čomu boli tieto preteky pre zúčastnených ďalšou z možností získať oficiálnu miestenku na budúcoročné Olympijské hry do Londýna.