Na leteckej základni Sliač sa v sobotu začal ďalší ročník Medzinárodných leteckých dní Slovak International Air Fest (SIAF). Okrem účasti svetoznámej francúzskej akrobatickej skupiny Patrouille de France lákajú aj na viaceré ikony česko-slovenského letectva.

Na Sliači je počas víkendu možné vidieť na nebi približne 70-tku lietadiel a zhruba rovnaký počet i na zemi. Tieto na stredné Slovensko prileteli z 13-tich krajín.

Tohtoročné letecké dni pripomínajú sté výročie vzniku Československa a úvod programu tak patril napríklad spoločným preletom lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Vzdušných síl armády Českej republiky. Vidieť bolo tiež vládne špeciály, ktorými lietajú slovenskí i českí politici. Diváci na Sliači mohli tiež prvýkrát v akcii vidieť dopravné lietadlo C-27 J Spartan, už priamo z výzbroje našej armády.

Okrem Patrouille de France mohli v premiére na Sliači diváci vidieť akrobatickú skupinu Royal Jordanian Falcons a samozrejme aj legendárnych Očovských bačov. Na nebi sa prezentovali tiež viaceré historické lietadlá rakúskych Flying bulls či maďarský akrobat Zoltán Véres. Zaujali aj domáci piloti na stíhacích lietadlách Mig-29, ale aj švédsky SAAB-105, španielske stíhacie lietadlo F-18 Hornet či F-16 Poľských vzdušných síl.

Hlavným organizátorom podujatia je aj tento rok Slovenská letecká agentúra, programovým partnerom Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a Letka ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Program Medzinárodných leteckých dní pokračuje aj v nedeľu. Areál sa návštevníkom znovu otvorí o 8.00 h a program začína krátko pred desiatou hodinou. Oproti sobote v ňom dochádza len k niekoľkým zmenám. Diváci už napríklad neuvidia vystúpenie Patrouille de France. Francúzske Alpha Jety sa im však dopoludnia ukážu v rámci odletu a rozlúčkového preletu skupiny nad sliačskym letiskom. Rovnako už v programe nebude otvárací ceremoniál, avšak slávnostné prelety slovenských i českých vzdušných síl sa zopakujú i tak. Všetky podrobné informácie pre návštevníkov sú k dispozícii na stránke siaf.sk.

Aj v počas nedele budú môcť návštevníci využiť autobusovú linku SIAF priamo z Banskej Bystrice.