V netradičnom termíne už uprostred leta privítalo sliačske letisko deviaty ročník Medzinárodných leteckých dní SIAF. Počas oboch dní bohatý program s takmer šesťdesiatkou lietadiel z trinástich krajín prilákal na Sliač celkom 107-tisíc divákov.

Podujatiu napokon prialo aj počasie, keď sa avizované prehánky či búrky výraznejšie počas víkendu neprejavili, a neobmedzili tak program sliačskych leteckých dní. Letecký program na Sliači v sobotu otvoril prelet českého armádneho vrtuľníka Mi-24, za ktorým nasledovalo vystúpenie domáceho, dnes už civilného stíhača L-29 Delfín.

Deviaty ročník MLD SIAF, najväčšieho slovenského leteckého podujatia, otvoril o 11-tej hodine oficiálny otvárací ceremoniál za účasti premiéra Petra Pellegriniho (SMER-SD) či ministra obrany Petra Gajdoša (SNS).

Počas ceremoniálu bolo možné vidieť prelety strojov Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky – vrtuľníkov Mi-17 a Black Hawk či lietadiel L-39 Albatros a MiG-29. V rámci následného výsadku sa parašutisti zniesli k zemi aj s veľkorozmernou slovenskou vlajkou či vlajkou s podobizňou Milana Rastislava Štefánika, ktorého sté výročie úmrtia si v tomto roku pripomíname.

Diváci potom mohli na sliačskom nebi sledovať v akcii stíhacie lietadlá JAS39 Gripen z Maďarska, francúzsky Alphajet, dvojicu českých lietadiel L-159 ALCA a F-16-tky gréckeho Zeus demo teamu či poľského Tiger demo teamu, ktorý pre technické problémy svoje vystúpenie zopakoval aj na záver programu.

Veľkým lákadlom pre divákov bol bezpochyby návrat talianskej akrobatickej skupiny Frecce Tricolori. Tá sa divákom predstavila s takmer tridsať minút trvajúcou šou. Diváci zatajovali dych aj pri vystúpeniach akrobatických pilotov. Stálicou programu leteckých dní SIAF je vždy vystúpenie maďarského pilota Zoltána Veresa. Tento rok ho doplnil aj majster sveta elitnej leteckej série Red Bull Air Race – český pilot Martin Šonka. Zahanbiť sa nenechali ani Očovskí bačovia so svojou akrobaciou na bezmotorových vetroňoch.

Milovníci starších lietadiel si prišli na svoje pri leteckých ukážkach YAK 3U či Supermarine Spitfire. Neskôr popoludní potom zaujala aj unikátna akrobacia na padákoch česko-slovenského Compact Skydive teamu.

Okrem samotného programu na oblohe pripravili organizátori množstvo atrakcií aj na zemi. Okrem statických ukážok lietadiel, medzi ktorými bol aj unikátny Boeing E-3A Sentry vybavený systémom AWACS, či ďalšej vojenskej techniky, lákali aj zábavané zóny určené pre deti, ale aj starších návštevníkov. Program leteckých dní potom v rovnakom rozsahu pokračoval aj v nedeľu.

Po skončení podujatia organizátori rozhodli aj o udelení ocenení pre najlepšie ukážky. The Best Display Smik Trophy si odniesli talianske trojfarebné šípy Frecce Tricolori. Cenu veliteľa Vzdušných síl OS SR za najlepšiu vojenskú letovú ukážku si odnáša F-16 Tiger Demo Team. O najlepšej statickej ukážke rozhodla verejnosť a novinári, ktorí cenu udelili vrtuľníku UH 60 Black Hawk Vzdušných síl OS SR.