Krňačkové preteky aj počas tejto zimy spestrujú víkendy v obciach stredného Slovenska. A ako by to vyzeralo, keby sa na tradičné sane odvážlivci neposadili aj v jednej z kolísok tohto športu či zábavy – v Tureckej. V sobotu sa tam uskutočnili ďalšie preteky O cenu Krížnej.

Už 44. ročník pretekov O cenu Krížnej zorganizovali členovia občianskeho združenia Krňačky Turecká spolu s obcou Turecká a miestnym dobrovoľným hasičským zborom. Počasie síce nevyšlo podľa predstáv organizátorov, ale dobrú náladu a samotný priebeh akcie to nijako neobmedzilo.

Na podujatí sa zúčastnilo 26 dvojíc a súťažilo sa aj v zmiešaných kategóriach, teda muži aj ženy. Príjemnú atmosféru na podujatí dotvárali Heligonkári z Kokavy, víno a dobrý guláš. Trochu horšie to bolo s kvalitou snehu, ktorý bol tvrdší v dôsledku mrholenia. Akcia však prebehla bez zranení a nepríjemných situácií. V cieli čakalo na pretekárov občerstvenie a v tombole zas viac než dve desiatky cien. Z víťazstva v pretekoch sa napokon, rovnako ako vlani, tešili pretekári priamo z Tureckej – Matej Cisárik a Branislav Rýs.

Pretekári súťažili na trati dlhej jeden kilometer s prevýšením 290 metrov. Trať smerovala cez Javorie až do cieľa na Salaškách. Na štart sa museli dostať účastníci vlastnými nohami aj s krňačkami, pretože tamojšie stredisko už niekoľko rokov chátra a je mimo prevádzky. Samotnú trať pretekov preto upravovali organizátori ručne lopatami.

„Podujatie hodnotím pozitívne a s dobrým pocitom. S priebehom akcie som veľmi spokojný, pretože prebehla bez zranení a väčších kolízií. Trochu ma mrzí počasie, ktoré bolo v piatok výborné, ale o deň neskôr už prišla hmla a slabé mrholenie. Guláš aj víno sa rýchlo predali, s čím som nepočítal. Na čo by som však chcel poukázať, je fakt že stredisko už dlhé roky nefunguje. Osobne si myslím že to je v dôsledku toho, že ľudia ktorí by sa mali starať o stredisko umelo bránia aby nefungovalo. Nás to však v organizácii do ďalšieho roka neodradí, a verím že záujem zo strany strediska raz opäť príde,“ zhodnotil pre BBonline.sk organizátor podujatia Vladimír Strmeň.