Večer svetlonosov, ktorý sa uskutočnil ešte v sobotu 22. októbra, prilákal do Kultúrneho domu v Selciach desiatky detí a ich rodičov. Nechýbali krásne výtvory z tekvíc a priateľská atmosféra.

Pôvodný plán počítal s lampiónovým sprievodom, ktorý sa však pre nepriazeň počasia neuskutočnil. Podujatie sa tak presunulo do veľkej sály Kultúrneho domu, kde sa zišlo niekoľko desiatok detí spolu s ich rodinnými príslušníkmi.

Hlavným bodom programu tak bolo prezentovanie prinesených tekvicových výtvorov – svetlonosov a následne vyhodnotenie tých najkrajších. Okrem tradičných motívov však nechýbali ani originálne výtvory a opäť sa tak potvrdilo, že kreativita nepozná hranice.

Mnohí síce veria, že tieto tradície k nám prišli z USA, kde sú „dušičky“ preslávené ako Halloween, no opak je pravdou. Pôvodne majú tento zvyk na svedomí ešte Kelti a spája sa s tým niekoľko zaujímavých povestí.

Jedna z nich hovorí, že na prelome októbra a novembra sa lúčili s letom a začínala zima. Kelti verili, že v tomto čase môžu mŕtvi vstúpiť do sveta živých, že duše niektorých mŕtvych sa predtým, než opustia tento svet, vracajú a snažia sa ovládnuť živé tvory. Ako ochrana proti duchom slúžilo svetlo – najskôr v podobe ohnivých uhlíkov, neskôr sa umiestňovalo do vyrezávanej repy alebo tekvice. Európania po príchode do Ameriky vyviezli tento zvyk i tam.