Vládne opatrenia uzatvorili možnosti rekreačného vyžitia do hraníc okresu a Banskobystričania tak trávia voľný čas v okolitej prírode. V praxi to znamená, že horské obce v okolí mesta, napriek uzatvoreniu lyžiarskych vlekov a lanoviek, zažívajú nápor automobilovej dopravy.

Počas druhého januárového víkendu je to realita viacerých obcí a stredísk v okolí mesta a to aj napriek horšej prejazdnosti niektorých úsekov ciest kvôli sneženiu.

Plné parkoviská a autá zaparkované aj stovky metrov popri prístupových cestách, hlásili v sobotu i v nedeľu z Králik, Tureckej či Donovalov. Lokality s väčším množstvom snehu teraz vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi pre zimnú sánkovačku, ale aj bežkári či ľudia idúci za zimnou turistikou.

Napríklad na Králikoch tamojšie lyžiarske stredisko umiestnilo viacero upozornení na uzatvorenie strediska či zákaz vstupu na zjazdovky. Napriek tomu si na tamojšie svahy v sobotu i nedeľu našli cestu stovky ľudí. Nefungujúce lanovky neodradili ani viacerých lyžiarov či snowboardistov, ktorí si tak svah vyšľapali pešo.

Polícia pritom v uplynulých dňoch zintenzívnila kontroly vodičov na cestách a hliadky bolo počas víkendu vidieť práve na prístupových cestách do spomínaných stredísk.

Zo skúseností vodičov zastavovali najmä vozidlá s evidenčnými číslami mimo okresu, ktorých posádky museli zdôvodniť účel svojej cesty v rámci platných opatrení. Intenzívnejšie policajné hliadky hlásia vodiči aj pri cestách do okresov Zvolen a Brezno.

Pohyb v prírode v rámci okresu je však výnimkou zo zákazu vychádzania. Záhradnícke a rekreačné služby mesta preto v spolupráci s ďalšími organizáciami pokračujú v úpravách bežkárskych tratí v okolí mesta. Nielen v Kremnických vrchoch, ale tiež na trati Šachtičky – Donovaly a upravované sú aj trate v okolí Donovalov. Opätovne sa začalo aj so zasnežovaním areálu na plážovom kúpalisku, ktorý by mohol byť v prípade priaznivého počasia do niekoľkých dní rovnako k dispozícii bežkárom.

Samotný ZAaRES však vyzýva, aby ľudia športovali spoločne len s členmi svojej domácnosti a nevytvárali skupiny s ďalšími bežkármi, počas bežkovania mali prekryté ústa a nos šatkou a na parkoviskách dodržiavali povinné rozostupy a nosenie ochranných prostriedkov dýchacích ciest.