Majster uplynulej edície Hokejovej ligy majstrov pod Urpínom ukázal, kde sa nachádza úroveň najlepšieho európskeho hokeja a hráčov HC ’05 poriadne vyškolil. Fínska JYP Jyväskylä predviedla na banskobystrickom štadióne efektivitu, ale aj hokejovú šikovnosť a prehľad na ľade.

Obhajca trofeje vstúpil do prvého zápasu tohtoročnej ligy šampiónov na banskobystrickom ľade aktívne a Williams v domácej bránke mal od úvodných chvíľ plné ruky práce. Už po 69 sekundách hry najskôr síce vyrazil strelu Vainia, ale na jeho bekendovú dorážku bol prikrátky. Hostia mali ďalej hru pod kontrolou, ale svoj priestor na ľade sa snažili nájsť aj barani. Už z azda tretieho vážnejšieho protiútoku ukázal svoje majstrovstvo navrátilec Ján Sýkora a na začiatku ôsmej minúty sa stredom prešmykol pomedzi brániacich hráčov a prekonal Larikainena – 1:1. Lepšiemu zachyteniu zápasu zo strany HC ’05 potom ale zabránilo vylúčenie a hostia boli opäť v silnom tlaku. Oslabovku síce ešte dokázali ubrániť, ale z pokračujúceho tlaku napokon hostia vyťažili, keď Williamsa prekvapil Lindroos a fínsky tím bol v 11. minúte opäť vo vedení. O pár minút dokonca zazvonila konštrukcia domácej bránky. Následnú reklamnú prestávku využil Dan Ceman k vážnemu prehovoru svojmu tímu, ale banskobystrickým hokejistom sa aj naďalej len ťažko udržiavalo puk na svojej hokejke. A to aj počas presilovej hry, ktorú mali pred záverom tretiny domáci k dispozícii.

Do druhej tretiny vstúpili Banskobystričania už odhodlanejší a v súbojoch boli neraz úspešnejší, ako v prvej tretine. Napriek tomu však dostali školenie z efektivity. V 25. minúte po tom, čo si Banskobystričania udržiavali dlhšie tlak, sa Fíni dostali znovu do útoku a Ratinen po krížnej prihrávke našiel voľné miesto v domácej bránke. O necelú minútu nezvládli domáci obrancovia prácu v strednom pásme, priestor získal Rooba, ktorý si šikovne vytvoril streleckú pozíciu. Z tej sa nemýlil a zvýšil na 1:4. Napriek tejto facke to slovenský majster nevzdával a nevzdávali to ani fanúšikovia na redšie zaplnených tribúnach banskobystrického štadióna. Hnali svojich ďalej za gólom a veľkú šancu na zníženie mali Sýkora i Zigo, ale sieť bránky sa opäť rozvlnila len na opačnej strane. V 30. minúte neudržali barani puk v útočnom pásme, hostia sa dostali do prečíslenia a v dvojici si nemali problém rozobrať Williamsa a Hytönen zvýšil na 1:5.

Tretia tretina nepriniesla žiadnu zmenu. Puk po väčšinu času kontrolovali hostia, ktorí si dokázali opäť vytvoriť aj gólovú príležitosť. Williams si ideálne nepokryl bránku a nestačil na strelu Hytönena. Aj keby Hytönenova strela nedočiahla až za čiaru, puk ešte za čiarou dorážal Louhivaara. Zápas sa už potom skôr len dohrával. Banskobystričania sa ešte v niekoľkých útokoch snažili výsledok skorigovať, ale neboli dostatočne dôrazní, a tak prehrali 1:6.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – JYP Jyväskylä 1:6 (1:2, 0:3, 0:1)
Góly: 8. Sýkora – 2. Vainio, 11. Lindroos, 25. Ratinen, 26. Rooba, 30. Hytönen, 47. Hytönen. Zápas v Banskej Bystrici sledovalo 1717 divákov.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Mihálik, Marshall, Tamáši, Faille, Asselin – Kubka, Miller, Zigo, Surový, Higgs – Biro, Brejčák, Varga, Šťastný, Sýkora – Košecký, Gabor, Češík, Belluš, Giľák.

Zostava JYP Jyväskylä: Laurikainen – Kalteva, Honka, Tuppurainen, Immonen, Perrin – Kuukka, Vainio, Turkulainen, Tomášek, Jokinen – Jokinen, Ikonen, Ratinen, Hytönen- Louhivaara – Sträka, Lindroos, Kolehmainen, Lahti, Rooba.

Pre baranov pokračuje tohtoročná edícia ligy šampiónov už v sobotu o 19-tej hodine znovu na domácom ľade. Ich súperom bude švajčiarsky tím HC Lugano.