Už 362. ročník Radvanského jarmoku v Banskej Bystrici pokračoval v sobotu vo folklórnom duchu. Po úspešnom vlaňajšom prvom ročníku, sa aj tentokrát mesto prenieslo do minulosti v podobe Slovenského dňa kroja.

Slovenský deň kroja organizuje v rámci Radvanského jarmoku časopis Slovenka v spolupráci s mestom Banská Bystrica a Združením miest a obcí Slovenska. Súčasťou programu bol popoludní aj krojovaný sprievod mestom, v rámci ktorého prešli ulicami mesta ľudia v krojoch z vyše dvesto obcí.

Napriek nepriaznivému počasiu prišlo do centra Banskej Bystrice v krojoch celkom 3882 ľudí, ktorých organizátori a komisári Knihy slovenských rekordov napočítali. V minulom roku bolo na námestí v krojoch celkom 2679 ľudí a rekord sa tak podarilo výrazne navýšiť.

Okrem spomenutého krojovaného sprievodu a prezentácií slovenských krojov sa počas soboty prezentovali aj súbory zúčastnené na medzinárodnom detskom folklórnom festivale Na baňu klopajú, v programom Roduverní sme si pripomenuli 100. výročie tragickej smrti M. R. Štefánika a večer patril slovenských profesionálnym folklórnym hudobníkom a tanečníkom SĽUK-u.

Slovenská agentúra životného prostredia na Námestí SNP vyhlásila tiež výsledky súťaže Dedina roka. Tou sta stala obec Papradno v okrese Považská Bystrica, druhé miesto napríklad obsadila obec z Banskobystrického kraja – Svätý Anton.

Program 362. Radvanského jarmoku vyvrcholí v nedeľu popoludní napríklad koncertom banskobystrickej kapely Chilli Fellaz, tradičným poďakovaním remeselníkom a od 14.30 aj vystúpením folklórneho súboru Bystrina. Stánky predajcov, remeselníkov, ale tiež občerstvovacie služby budú k dispozícii do 16-tej hodiny. Zábavné atrakcie ešte poslúžia do neskorých večerných hodín.