Utorňajší koncert v aule Slovenskej zdravotníckej univerzity ponúkol v predvečer Svetového dňa ľudských práv pestrú plejádu umelcov. Večernému koncertu predchádzalo medzinárodné diskusné fórum Demokracia v ohrození? na akademickej pôde Fakulty medzinárodných vzťahov a politológie UMB.

Nie v našom meste_20Sériu podujatí zorganizovala platforma Nie v našom meste. „Netúžim riskovať, že frustrácia más pootvorí dvere slovenského fašizmu ešte výraznejšie. Preto je stále aktuálnou misiou potreba prelamovať ticho, ako aj konať dobro a v rozličných variantách sa usilovať o autentické napĺňanie lásky k blížnemu. Bojovať za hodnoty solidarity, zodpovednosti, spolupatričnosti, tolerancie, úcty, čestnosti a múdrosti nemenej. Preto vznikla občianska platforma Nie v našom meste,“ povedal počas koncertu Radoslav Sloboda.

Občianska platforma Nie v našom meste je inšpirovaná podobnou iniciatívou z amerického mesta Billings v Montane. Tam sa občania postavili proti útokom na menšiny. Keď židovskej rodine rozbili okno, lebo v ňom mala typický svietnik, vložili si do okna obrázok svietnika aj susedia. Rozbíjanie okien prestalo, keď ľudia takýmto spôsobom povedali jasné nie.

V rámci Pocty ľudkosti sa predstavilo niekoľko jedinečných hudobných projektov. „Podla mňa to bol bohatý a silný program,“ povedal Sloboda. Na konferencii aj na koncerte sa zúčastnil zhruba cez 100 ľudí. „Kapacitne sme boli pripravení poňať aj väčšie množstvo ľudí. Mali sme aj voľné sedačky, ale v zásade sme s účasťou spokojní,“ dodal organizátor. Záznam z koncertu odvysiela aj verejnoprávna RTVS.

Nie v našom meste chce pokračovať v tejto tradícií podujatí. „Radi by sme zorganizovali tri väčšie akcie ročne a niekoľko menších. Najbližšie to bude v apríli alebo v máji kultúrno-vzdelávací festival, ktorý by mal ponúknuť zmes divadla, filmu a hudby, „ prezradil Sloboda. Každý mesiac by mal byť organizovaný aj diskusno-hudobný večer, najbližší sa má uskutočniť v januári a uctí si obete holokaustu.

Dubovcová: Demokracia je v ohrození vždy

Utorkové medzinárodné fórum Demokracia v ohrození? otvorila príhovorom aj ombudsmanka Jana Dubovcová. „Demokracia je v ohrození vždy. O jej udržanie sa treba uchádzať každý deň. Moc chutí a kto má veľký apetít môže využiť demokratický spôsob na prevzatie moci. Demokracia by ale mala byť naklonená k ľudským právam,“ povedala Dubovcová.

Okrem zástupcov univerzity privítali prítomných hostí aj americký veľvyslanec Theodore Sedgwick a primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. „Chodili za mnou novinári zo zahraničia a pýtali sa prečo. Nebol som schopný erudovane odpovedať. Je dobré, že si kladieme otázku ako chrániť demokraciu a ako aktivizovať občiansku spoločnosť,“ dodal Gogola.