Slovenská neopunková legenda INEKAFE sa v rámci svojho nového albumu „Nevhodný typ“ a s tým súvisiacim „20 Rokov Nevhodní EU Tour 2015“ predstavila 14. februára aj pod Urpínom. To, že banskobystrický klub Urban Spot sa chystá praskať vo švíkoch, bolo jasné, ešte než sa celý sobotný večer vôbec začal. Vstupenky boli totiž vypredané už pár dní pred koncertom.

inekafe (15)INEKAFE len necelú hodinu pred začiatkom akcie stihli ešte cez Facebook upozorniť, že v klube došlo k problémom s elektrickým napätím a koncert pravdepodobne bude mať mierne meškanie. Aj sa tak stalo, prvá predkapela, českí bratia Rybičky 48, to odpálila o približne 45 minút neskôr, než bolo avizované. Publikum sa ešte len napĺňalo, najvernejší fanúšikovia si chceli chytiť čo najlepšie miesto pod pódiom.

Už počas koncertu Zoči Voči, začalo byť na mieste činu akosi pritesno. Nitrania si počas koncertu párkrát zanadávali na problémy so zvukom, ľudia zas na prílišnú preplnenosť Urban Spotu. Za zvuku ich modern pop punk/coru sme zamierili do spodnej časti objektu bývalého kina Hviezda – prekutrať, čo sa od posledného koncertu CANNIBAL CORPSE zmenilo. Jednak vstup je situovaný opäť z opačnej strany budovy, ako za starých čias a z Urban Spotu tiež sa dá cez dolné podlažie prejsť na pivo do Nautilus Pubu bez toho, aby ste museli vyjsť von.

inekafe (55)Na stejdži sa už chystal hlavný headliner, na ktorého sa dnes v Bystrici zišlo neuveriteľných 850 ľudí. Dostať sa k pódiu bolo prakticky nemožné, nech ste však stáli kdekoľvek a či už patríte medzi „staršiu“ generáciu nad 20, ktorá na INEKAFE vyrastala v čase ich vrcholnej tvorby, alebo medzi teenagerov, čo kapelu objavili až po návrate, na každom kúsku Urban Spotu sa dav ľudí ultimátne bavil.

Najviac na piesne z éry najväčšej slávy: „Úspešne zapojení“, „Kto na to príde“, „Ružová záhrada“, „Prečo je to tak“ či „Kašovité jedlá“, menej na veci z novinky „Nevhodný typ“ (napr. „Kopaničiarska“, „Pár sráčov bohatých“), zaznela však i starina „Veľkou palicou“, ale tiež melancholický protest-song „Spomienky na Budúcnosť“, ktorý mal špeciálnu príchuť. Líder kapely Vratko Rohoň načrel do spomienok svojich, ako pri tvorení onej balady neveril, že aj po toľkých rokoch bude téma vojny stále aktuálna a spomenul očakávané prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré malo práve v tú noc začať platiť.

V závere si publikum búrlivými ováciami vypýtalo prídavok, vďaka čomu došlo na titulnú pieseň z aktuálneho CD, najmä však na nesmrteľné „Ráno“, a to stále nebol koniec. Keď sa už Hulo s Dodom z pódia porúčali, vrátil sa aspoň hlavný „pán pilot“, aby si sám s gitarou, no najmä s vernými fanúšikmi zaspieval pieseň „Záverečná“. Darmo si diváci žiadali „Ďakujeme vám“, kapela sa už s divákmi definitívne rozlúčila.