Vo štvrtok 26. augusta sa v Múzeu SNP konal jubilejný 10. ročník FUBABY – festivalu umenia a dizajnu Banská Bystrica, ako aj medzinárodné výtvarné sympózium Banskobystrický Montmartre. Atmosféru tohto podujatia vám priblíži aj naša fotogaléria.

Ako napovedá sprievodný názov podujatia – Hudba, čo ma drží nad Hronom – jubilejný 10. ročník festivalu FUBABY sa mal pôvodne konať na nábreží rieky Hron, no pre nepriaznivé počasie museli organizátori presunúť program festivalu do kinosály Múzea SNP.

„Cieľom tohto ročníka bolo okrem iného vrátiť profesionálny priestor pre spojenie a najmä realizáciu mladých talentov, začínajúcich profesionálov so skúsenými špičkami kultúrnej scény. Tento ročník zvýraznil silu spájania generácií, tvorbu nových príležitostí profesionálov kultúrneho priemyslu v spájaní regiónov, žánrov, štýlov. Ponúkol zážitok, ktorý je vďaka tomuto zámeru jedinečný, napriek presunu do komornejšieho priestoru kinosály, keďže krajské mesto vďaka absentujúcej kompetentnej kultúrnej koncepcii v najširšom záujme občanov, ostáva desiatky rokov bez zodpovedajúceho kultúrneho stánku,“ zhodnotil Mgr.art. Igor Šimeg, tvorca a riaditeľ festivalu FUBABY.

Medzi účinkujúcimi na desiatom ročníku FUBABY nechýbala muzikálová hviezda Mirka Partlová. Predstavil sa aj herec a spevák Igor Šimeg. Program festivalu obohatil svojím koncertom aj víťaz medzinárodných súťaží v hre na klasickú gitaru, David Bílek. Ďalej vystúpili šansoniérka Petra Sabová, folkloristka a pop speváčka Mária Olejníková, začínajúca Mária Štefániková, ale aj víťazi súťaží, absolventi aj študenti banskobystrickej Akadémie umení, Konzervatória J.L. Bellu aj VŠMU.

„Predovšetkým ďakujem tým kolegom, účastníkom a podporovateľom, ktorí stáli od začiatku našej spoločnej cesty pri profesionálnych hodnotách a poslaní umenia a kultúry. Ďakujem zo srdca všetkým, s ktorými sa naše cesty pretli, tým, ktorí sú už históriou aj tým novým. Spoločná intenzívna práca v mene lepšieho života Banskobystričanov priniesla nielen poznanie, ale predovšetkým priniesla zážitky, ktoré ostávajú na stálo. Tvoria jedinečné bohatstvo nášho života. Ďakujem,“ povedal po festivale Igor Šimeg.

Atmosféru jubilejného 10. ročníka festivalu FUBABY vám priblíži naša fotogaléria.