Do Banskej Bystrice vo štvrtok prišli pretekári cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Aj keď kvôli zmenám kalendára podujatí pre koronakrízu napokon podujatie nehostí trojnásobného majstra sveta Petra Sagana, o známe cyklistické mená nie je núdza. Na pretekoch sa predstavuje tento rok až päť tímov World tour.

Popri Tour de France sa v nahustenom kalendári cyklistických pretekov v týchto dňoch konali napríklad aj talianske preteky Tirreno Adriatico, a tak musia popredné tímy starostlivo zvažovať nasadzovanie jednotlivých pretekárov. Cyklistické preteky Okolo Slovenska si zachovali svoj plánovaný termín, a aj keď kvôli tomu prišli o avizovanú účasť Petra Sagana na súpiske tímu Bora – hansgrohe, nielen tento tím na Slovensko predsa prišiel.

V pelotóne tak nechýbajú dresy tímu Deceuninck – Quick-Step aj súspešným Yvesom Lampaertom, vlaňajším víťazom Okolo Slovenska či tretím z Paríž – Roubaix. Na súpiske už spomínaného tímu Petra Sagana Bora – hansgrohe sú napríklad etapoví víťazi z viacerých pretekov World tour ako Jan-Pierre Drucker či Oscar Gatto a tiež už štvornásobný slovenský šampión Juraj Sagan. Z popredných svetových cyklistických tímov sa na Slovensku predstavuje aj nemecký Team Sunweb, francúzsky Cofidis, Solutions Crédits či izraelský Israel Start-Up Nation. Aj tímy z nižších kategórií však prišli s atraktívnymi zostavami. V belgickom tíme Alpecin – Fenix sa predstavuje napríklad víťaz dvoch etáp z pretekov Giro d’Italia Sacha Modolo. Lídrom českého tímu Elkov – Kasper je napríklad ďalší z účastníkov Tour de France a popredný český cyklista Jan Bárta.

V pelotóne samozrejme nechýba slovenský kontinentnálny tím CK Dukla Banská Bystrica, ktorého dres v pretekoch obliekajú jeho najúspešnejšie mená vrátane Martina Haringa, Mareka Čaneckého či Patrika Tybora.

Špurt na bystrickom námestí

Po stredajšej úvodnej etape v okolí Žiliny a následnej krátkej časovke v okolí žilinského vodného diela, pokračovali preteky vo štvrtok etapou smerujúcou do Banskej Bystrice.

Zaujímavá etapa vedúca cez Manínsku tiesňavu, Čičmany, Fačkovské sedlo smerom na Šturec do Banskej Bystrice priniesla napínavý vývoj. Do dôležitého úniku sa totiž podarilo prebojovať aj reprezentantovi CK Dukla Banská Bystrica Martinovi Haringovi, ktorý sa od začiatku držal v čelnej skupine. Účasťou v následnom úniku tak zbieral body do vrchárskej súťaže v rámci viacerých horských prémií, ktoré boli na trati na programe. Pri prechode na Turiec sa však opäť stiahol do pelotónu. Opačné problémy v etape mal žiaľ jeho tímový spolujazdec Marek Čanecký, ktorý mal v pelotóne nepríjemný pád. Množstvo pretekárov zároveň začalo postupne z pelotónu odpadať. Najdlhšie sa v hlavnom poli držal zo Slovákov Lukáš Kubiš, rovnako z CK Dukla Banská Bystrica.

Do mesta pod Urpínom prišli cyklisti, po piatich hodinách v sedle, krátko pred šestnástou hodinou, aby si najskôr víťazstvo v rýchlostnej prémii pri prvom prejazde Námestím SNP pripísal Shane Archbold (Deceuninck – Quick-Step). Následne ešte pokračovali nad Sásovú, kde bola na programe ďalšia horská prémia. Cyklisti sa potom cez Nemce a Kynceľovú vrátili späť na Námestie SNP. Tam už bol pripravený cieľ etapy, ku ktorej vpredu smerovala vyše tridsať členná skupina, na čele ktorej prišiel Nemec Nico Denz z tímu Sunweb. Víťaz stredajšej časovky a priebežne žltý pretekár Jannik Steimle (Deceuninck – Quick-Step) prišiel do cieľa hneď na druhom mieste a udržal si tak pozíciu lídra pretekov.

Cyklistov uvidíme v akcii aj v piatok

Z Námestia SNP odštartuje aj piatková tretia etapa pretekov, s čím budú opäť súvisieť aj dopravné obmedzenia. Tie však budú výrazne v menšom rozsahu oproti štvrtku.

Slávnostný štart tretej etapy je naplánovaný na 11.30 h. Cyklisti sa presunú na Zvolenskú cestu, kde prebehne o niekoľko minút na to ostrý štart pretekov, v ktorých bude pelotón pokračovať ďalej v smere na Sliač, Zvolen a Žiar nad Hronom.