V sobotu večer vystúpila v priestoroch Urban spotu legenda hip-hopovej scény skupina Trosky. Ide skupinu, ktorá vydala v roku 1997 album, ktorý bol prvým albumov svojho žánru na Slovensku.

Dvadsať rokov po vydaní prelomového albumu pre slovenskú hip-hopovú komunitu, si dvaja raperi, ktorí Trosky tvorili, povedali, že na 20. výročie albumu potešia fanúšikov a spravia pár koncertov. Na tomto „mini-turné“ nevynechali ani Banskú Bystricu, kde podobne ako v iných mestách padla voľba na undergroundový klub – Urban spot. „Priestory sme vyberali podľa ľudí, ktorí tam chodia. Sú to kompatibilné kluby pre Trosky. Dýchajú históriou, my sa cítime v takých kluboch najlepšie,“ hovorí pre BBonline.sk Branislav „Vec“ Kováč.

Koncert Trosiek bol pre návštevníkov koncertu návratom do čias, kedy neboli počítače, nebol internet a hudba, ktorá vtedy vznikla sa šírila prostredníctvom kaziet. „Keď hrali v rádiu dobré skladby, tak sme si ich nahrávali na kazety, z ktorých som si potom robil výberovky. Kazety sme kopírovali donekonečna. Neskôr prišli CD nosiče, ktoré sa už dali napáliť,“ približuje vtedajšiu dobu druhý člen skupiny Peter „Midi“ Rakovský.

Koncert v Urban spote neodohrali členovia skupiny Trosky sami, prizvali si viacerých hostí. Delik zo skupiny Moja Reč (tento rok ukončila svoju činnosť) a Zverina boli jasnou voľbou vzhľadom na osobné vzťahy medzi nimi a štýl ich tvorby. Počas večera sa pri vystúpení Trosiek viackrát na pódiu objavil práve Zverina, ktorý prácou s publikom dodal celému večeru tú správnu atmosféru. Trosky neostali nič dlžné svojej povesti a medzi ľudí pustili väčšinu svojich skladieb. Na záver sa fanúšikovia dočkali aj novej verzie legendárnej skladby Tozmemi, ktorú sa skupina po 20 rokoch rozhodla oživiť nahraním spolu s viacerými súčasnými interpretmi.