Po dvojročnej prestávke sa do priestorov Europa Shopping Center a Europa Business Center vrátili tí najodvážnejší a najlepšie pripravení profesionálni i dobrovoľní hasiči, aby si zmerali sily v medzinárodnej súťaži TFA Slovakia 2022. Súťažné podujatie zároveň v priestoroch centra sprevádzalo podujatie Deň s hasičmi.

Samotnej súťaže TFA Slovakia 2022 – Najtvrdšie hasičské prežitie, sa zúčastnilo približne 230 hasičov, ktorí si zmerali sily v štyroch súťažných disciplínach, popri zdolávaní ktorých ich povzbudzovala aj široká verejnosť.

Zároveň sa v meste pod Urpínom konal aj 23. ročník Memoriálu Pavla Snopka a Jozefa Dobríka vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel.

„Memoriál má pre hasičov mimoriadny spomienkový význam. V podobe hasičskej súťaže sa organizuje podľa pravidiel vyslobodzovania zranených osôb z havarovaných vozidiel a od roku 2017 sa jej výsledky započítavajú do výsledkov krajskej súťaže. Najlepšie družstvo z Banskobystrického kraja následne postupuje na Majstrovstvá Slovenskej republiky“, približuje o súťaži Matúš Kondela, samostatný odborný inšpektor KR HaZZ v Banskej Bystrici.

V samotnej súťaži Toughest firefighter´s alive – Najtvrdšie hasičské prežitie, čakalo na súťažiacich hasičov rozvíjanie hadíc na čas, zdolanie špeciálnej prekážkovej dráhy, splnenie úloh na hasičskej tréningovej veži a napokon výbeh vnútorným núdzovým schodiskom na vrchol Europa Business Center.

V celkovom poradí súťaže sa najlepšie umiestnil reprezentant zo Slovenska Maroš Bošeľa (OZ Hasič – Polomka) s výsledným časom súčtu všetkých disciplín 7:03.57. Druhé miesto obsadil Marcin Zdzieblo (KM PSP Žory) s výsledným časom 7:35.35 a na treťom mieste sa umiestnil František Ridzoň  z OR HaZZ Brezno s výsledným časom 8:02.03.

Súčasťou podujatia boli aj dynamické ukážky zásahovej činnosti Hasičského a záchranného zboru a statické ukážky hasičskej techniky. Už neodmysliteľnou súčasťou bola aj detská súťaž „Malý hasič“.