Po tesnej prehre v strede týždňa v rámci Slovnaft Cupu s Prešovom sa vojaci museli preorientovať na ligu. V nej zaznamenali minulý týždeň prvú výhru v sezóne, keď porazili Svätý Jur. Tentokrát ich čakal súper z popredných priečok, ktorý ešte neokúsil pocit prehry – FC ŠTK Šamorín.

FK Dukla Banská Bystrica vs. FC ŠTK Šamorín 0:2 (0:1)

Góly: 36. Silvino Da, 65. Luiz Fernando. ŽK: Čtvrtníček, Savić, Vila Auban, Ágh. Zápas sledovalo 267 divákov.

Zostava FK Dukla Banská Bystrica: Maťašovský – Snitka, Chupáč, Jarabica, Savić – Daniel, Gaško, Džoni, Urgela (59. Valent), Fuják (83. Hamzagić) – Čtvrtníček (68. Vila)

Zostava FC ŠTK Šamorín: Hajdúch – Horváth, Auban (70. Dos Santos), Fernando, Silvino Da (89. Brennan Edginton), Ágh, Henrique Dos, Králik, Marič, Pončák, Čemba

Futbal - II. liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. FC STK Samorin - 17.09.2016 - Banska Bystrica

Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol. Z veľkej časti sa pod to podpísala aj hracia plocha, ktorá bola po hustom daždi podmočená. Obidve mužstvá hrozili najmä z centrovaných lôpt, avšak ani jedna akcia neskončila priamou strelou na bránu. Tá prišla až v 36. minúte a hneď bol z toho gól. Hosťujúci Auban potiahol loptu z ľavej strany a našiel na šestnástke voľného Henriqueho Dosa. Jeho strela z prvej bola ešte zblokovaná, avšak k odrazenej lopte sa ako prvý dostal Silvino Da, ktorý akrobaticky strelou k žrdi nedal Maťašovskému šancu. Najnebezpečnejšia šanca Dukly prišla v 45. minúte. Fuják potiahol loptu po ľavej strane, na jeho strieľaný center však nikto z domácich nedosiahol.

Dukla vstúpila do druhého dejstva aktívne a hneď v prvej minúte zamestnal brankára Hajdúcha ďalekonosnou strelou Gaško. Domáci sa tlačili dopredu, tým však vznikali medzery v defenzíve. V 54. minúte sa až pred šestnástku dostal aktívny Silvino Da, ale jeho strelu a následnú dorážku Henriquea Dosa výborne zlikvidoval Maťašovský. Tempo zápasu sa zvyšovalo a šancí začalo pribúdať na obidvoch stranách. Ďalšiu dobrú šancu mal po priamom kope Savića a centri Snitku Gaško, jeho pokus z dobrej pozície mieril iba nad bránu. V 65. minúte dostal výbornú prihrávku za obranu Luiz Fernando a sám zoči-voči Maťašovskému rutinérsky zakončil – 0:2. Šamorín vedomý svojho náskoku držal opraty zápasu pevne vo svojich rukách a sám mohol ešte navýšiť skóre. Šance Henriqueho Dosa či Silvina Da však zostali nevyužité. Dukla tak nenadviazala na výhru so Svätým Jurom a Šamorínu podľahla 0:2.

Povedali po zápase:

Ľubomír Faktor (tréner B. Bystrice): „Prvý dvadsať minút bol z obidvoch strán vyrovnaný. Bol to medzišestnástkový futbal bez priamej strely na bránu. Postupne začali hostia preberať iniciatívu. Boli pohyblivejší a kombinačnejší. Z prvej strely na našu bránu dali hneď gól. Zle sme si to tam pokryli. Do druhého polčasu sme išli s cieľom zatlačiť Šamorín a vytvoriť s gólovú šancu. Hostia ale umne držali loptu. Po našej strate sa súper dostal do brejku a dal z toho druhý gól. Upozorňovali sme našich, že súper má rýchlych hráčov a že hrajú na protiútoky. Nakoniec sme mohli prehrať aj vyšším rozdielom, ale podržal nás brankár. Stále sa nevieme chytiť. Ani pri tej minulotýždňovej výhre náš výkon nebol optimálny. Chceli sme dnes vyhrať, ale na ihrisku musíme pre to spraviť viac. Varíme však z toho, čo máme. Už pred sezónou som vravel, že potrebujeme troch-štyroch hotových hráčov. Zatiaľ nie sú a pracujeme s tým, čo máme k dispozícii.“

Andrej Maťašovský (brankár B. Bystrice): „Chybu som možno odčinil, ale prehralo sa. Radšej by som urobil tú istú hrúbku ako v pohári a potom by sme dali dva góly a vyhrali. To, čo sme dnes predviedli, nemalo s futbalom a bojovnosťou nič spoločné. Šamorín nás dnes predčil vo všetkom. V kabíne je nálada taká, aká je aj na ihrisku. Pevne sme verili, že výhra v Svätom Jure nás nakopne. Prišiel pohár s Prešovom, kde sme to všetci odmakali, bohužiaľ, ja som tam spravil chybu, čo nás možno stála postup. Na ten výkon sme však chceli nadviazať, bohužiaľ, opak bol pravdou. Problém je hlavne v koncovke. Dávame málo gólov. Napríklad Čtvrtníček sa do tých šancí dostane, len ich nevieme premeniť. Veríme však, že keď mu to tam raz padne, tak sa rozstrieľa. Najväčší problém je v tom, že nám chýba kolektívny duch. Jeden sa spolieha na druhého, nikto za druhého nezabojuje. To, čo sa povie v kabíne, tam aj zostane. Neviem, ako vnímajú chalani trénerové slová. Či to ide jedným ucho dnu a druhým von.“

V sobotu 24. septembra sa zverenci trénera Faktora predstavia na ihrisku Skalice. Začiatok zápasu je naplánovaný na 15.30 hod.