Uplynulý piatok a víkend bola Banská Bystrica zaplavená vôňou kávy, ktorá sa šírila najmä po banskobystrickom námestí SNP. V piatok si vyskúšali úlohu čašníkov známe osobnosti, v sobotu prebehla súťaž o najlepšieho bystrického baristu a v nedeľu sme spoznali najlepšieho slovenského baristu.

Coffee fiesta Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Sprievodný  program  Coffee  Fiesty  bol  v  piatok, kedy  sa v prevádzkach Cechu hostinských v  Banskej  Bystrici  ukázali  známe osobnosti z nášho mesta a jeho okolia.  Vďaka nim sa podarilo vyzbierať  pre  onkologicky  choré  deti z Detskej fakultnej nemocnici  v  Banskej  Bystrici  vyše  1000  eur.  Tento  úspech  bol  však  len začiatkom,  na  ďalšie dva dni sa program premiestnil do Záhrady – centra nezávislej kultúry a naozajstná oslava kávy sa mohla začať.

V  Záhrade  sa predstavilo osem skvelých pražiarní kávy – 9 grams Coffee, Barzzuz, Casino Mocca,  Goriffee,  Green  Plantation,  Illimité,  Kavala  a  Rebel  Bean.  Tieto pražiarne  sa  oba  dni  venovali príprave kávy na troch Espresso baroch a dvoch Brew  baroch, kde pripravovali kávu alternatívnym spôsobom. Okrem tohto programu mali návštevníci k dispozícii aj kávové  drinky  od  baristu  a barmana v jednom Martina Hudáka, ktorý momentálne pôsobí v hoteli Savoy v Londýne.

Hlavným  programom Coffee Fiesty boli baristické súťaže. Prvou bola súťaž o  najlepšieho  bystrického  baristu,  ktorú  vyhral len 18-ročný Patrik Ruman. V nedeľu sa odohralo prvé kolo baristickej ligy Slovenska, ktorej sa celkovo zúčastnilo  14  súťažiach. Najlepšou  baristkou  sa stala Veronika  Gálová, ktorá presvedčila porotcov svojím latte art, ale aj rýchlosťou a  precíznosťou  v  pripravovaní  kávy  na  čas. Veronika sa tohto roku stala aj víťazkou  v  kategorií  „Barista“ na slovenských majstrovstvách, takže v Banskej Bystrici  len  potvrdila  svoju šikovnosť.