V uplynulý štvrtok odštartoval už piaty ročník unikátneho projektu Kino v bazéne, ktorý počas leta oživuje starý areál škôl na Tajovského ulici v Banskej Bystrici.

Prvou snímkou tohtoročných premietaní bol Toni Erdmann. Film, za ktorý bola režisérka a scenáristka Maren Ade ocenená aj na tohtoročných Oscaroch a snímka získala ocenenia hneď z niekoľkých popredných festivalov, prilákal desiatky divákov. Mimochodom predstaviteľ hlavnej úlohy starého učiteľa, ktorý má však vo svojej rutine netradičnú vášeň vo svojom alter-egu – Peter Simonischek, nedávno navštívil Banskú Bystricu. Spolu s Jiřím Menzlom tu natáčali napríklad v priestoroch Národného domu či v okolí mesta film režiséra Martina Šulíka Tlmočník.

Film Toni Erdmann plne vystihuje tohtoročnú dramaturgiu Kina v bazéne. “Náš filmový program ukazuje súčasný svet a hrdinov vo fáze krízy a úpadku. Tak ako my, aj oni si hľadajú cestu von z problémov a nie vždy sa im darí,” hovorí Slavo Sochor, ktorý je jedným z organizátorov podujatia, ktoré celé pripravujú stredoškolskí a vysokoškolskí študenti.

Premietania sú pre verejnosť aj tento rok bezplatné. Projekt je ale možné podporiť cez  internetovú zbierku, ktorá pobeží do 6. júla na portáli StartLab.

Už na budúci týždeň bude Kino v bazéne pokračovať kontroverzným filmom o slovenskej speváckej legende Richardovi Müllerovi, ktorý napriek tomu, že trpí maniodepresívnou psychózou, pokračuje vo svojej kariére a uchvacuje poslucháčov vynikajúcou tvorbou a precítením skladieb. Čo sa však za výkonmi na pódiu skrýva ukazuje unikátny dokument Mira Rema.

Program ďalších premietaní Kina v bazéne 2017

Štvrtok, 29.06. o 21.30 h –  Richard Müller: Nespoznaný
Štvrtok, 06.07. o 21.00 h –  24 týždňov
Štvrtok, 13.07. o 21.00 h –  Toto je náš svet
Štvrtok, 20.07. o 21.00 h –  Piata loď
Štvrtok, 27.07. o 21.00 h –  Sieranevada
Štvrtok, 03.08. o 20.30 h – Paterson
Štvrtok, 10.08. o 20.30 h – Denník rušňovodiča
Štvrtok, 17.08. o 20.30 h – Nikdy nejsme sami