Nový katolícky banskobystrický biskup Marián Chovanec chce byť pre veriacich v diecéze predovšetkým dobrým spoločníkom. Povedal to krátko po slávnostnom uvedení do úradu počas dopoludňajšej svätej omše v katedrále sv. Františka Xaverského.

Nechýbal na nej takmer nikto z najvýznamnejších predstaviteľov rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Banská Bystrica čakala po smrti Rudolfa Baláža na vymenovanie nového biskupa šestnásť mesiacov, počas ktorých diecézu spravoval administrátor Marián Bublinec. Marián Chovanec sa nedeľňajším kánonickým prevzatím stal šestnástym banskobystrickým diecéznym biskupom.

„Som rád, že Banská Bystrica sa nachádza v krásnom hornatom kraji. Tunajší ľudia vrchy milujú. Neboja sa námahy a ťažkostí, keď na ne vystupujú. Čím vyššiu horu však chceme zdolať, tým širšie spoločenstvo potrebujeme. Sám človek by si neporadil. Ja chcem byť vašim spoločníkom na tejto ceste k výšinám,“ povedal Chovanec v kázni.

Pápežský nuncius na Slovensku Mario Giordana pripomenul, že Chovanec má bohaté biskupské skúsenosti. Okrem dlhoročného pôsobenia v úrade pomocného nitrianskeho biskupa je generálnym sekretárom Konferencie biskupov Slovenska a stojí aj na čele jej teologickej komisie. „Prijmite nového pastiera ako svojho otca,“ vyzval veriacich diecézy Giordana. Bratislavský arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský Chovancovi zaželal, aby v jeho osobe banskobystrická diecéza získala skúseného ochrancu pokladu viery a mravov.

Trenčiansky rodák Marián Chovanec bol vysvätený za kňaza v roku 1989. O desať rokov neskôr ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za nitrianskeho pomocného biskupa. Ako generálny sekretár KBS pôsobí od roku 2000. V pedagogickej a vedeckej činnosti sa Chovanec zameriava najmä na oblasť dogmatickej teológie. Za banskobystrického diecézneho biskupa ho vymenoval pápež Benedikt XVI. 20. novembra 2012. Jeho biskupský erb má základ v latinskom hesle „Omnia impendam pro animabus vestris“ (Všetko vydám za vaše duše).

Bezák naďalej zostane na pôde diecézy

Prvé kroky z pozície diecézneho biskupa vykoná Chovanec v zmysle kánonického kódexu. Vo funkciách najprv potvrdí tých hodnostárov, bez ktorých by diecéza nemohla fungovať. Následne sa chce oboznámiť so situáciou na biskupskom úrade. „Je možné, že potom pristúpim k nejakým zmenám,“ oznámil novinárom na brífingu.

Zmena sa však nebude týkať štatútu emeritného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Ten bude tráviť sabatický rok na pôde banskobystrickej diecézy aj naďalej.

Chovanec vysvetlil, že pri svojej činnosti bude klásť najväčší dôraz na starostlivosť o kňazov. Ocenil tiež tradíciu fatimských sobôt na Starých Horách. „Budem robiť všetko pre to, aby sa táto pekná tradícia udržala,“ dodal Chovanec.