Máme za sebou posledný deň EYOF 2022 v Banskej Bystrici. V sobotu sa odohrali posledné zápasy kolektívnych a disciplíny individuálnych športov, večer sa v Športovej hale Dukla na Štiavničkách konal záverečný ceremoniál.

Posledných sedem dní prinieslo zápolenia v desiatich športoch na športoviskách v Banskej Bystrici, Zvolene, Badíne, Slovenskej Ľupči a Detve. Nechýbal ani kultúrny a iný sprievodný program vo fanzóne v Parku pod pamätníkom SNP. V nej sa mal konať aj záverečný ceremoniál, ktorí však organizátori kvôli nepriaznivému počasiu presunuli do haly na Štiavničkách, ktorá hostila súťaže v džude.

Organizátori zverejnili na záver festivalu čísla a štatistické údaje. Na EYOF 2022 sa predstavilo 2 300 športovcov zo 48 krajín sveta. Najväčšia výprava bola so 149 športovcami domáca – slovenská.

Na športoviskách takmer 150-tisíc ľudí

Záujem divákov organizátorov príjemne prekvapil. „Vysoká návštevnosť na športoviskách s takmer 150 000 ľuďmi nás ohúrila. EYOF rozprúdil športový život nielen v Banskej Bystrici, ale v celom regióne. Špeciálna vďaka patrí dobrovoľníkom, bez ktorých by nebolo možné podujatie takého rozsahu zorganizovať,“ povedal Peter Hamaj, výkonný riaditeľ EYOF Banská Bystrica 2022.

Na EYOF 2022 pomáhalo presne 1032 dobrovoľníkov, z toho bolo 425 mužov a 607 žien, ich vekový priemer bol 28 rokov. Najmladší dobrovoľník mal 16 a najstarší 77 rokov. Z Banskej Bystrice a okolia bolo 352 dobrovoľníkov.

Na bezpečnosť účastníkov a divákov dohliadalo takmer 1200 ľudí bezpečnostných zložiek. Vydaných bolo bezmála 7800 akreditácií. Na kyvadlovú dopravu sa denne používalo 30 autobusov, pričom 15 jazdilo na plynový pohon. Obsluhovalo ich denne 50 šoférov.

Organizačný výbor EYOF 2022 vyzdvihoval význam prepojenia udržateľnosti a športu, čím chcel prispieť k ochrane životného prostredia. Rozmiestnených bolo 1000 zberných nádob, 50 nádob na zálohované obaly, použitých bolo 25 000 kusov vriec. Vytriedilo sa množstvo odpadu: bezmála 1,8 ton papiera, 350 kilogramov plastov, bezmála 9 ton komunálneho odpadu a rovnaký objem bioodpadu.

Otvárací ceremoniál videlo naživo 7 500 divákov. Cez pódium prešlo 4 000 športovcov, členov výprav a účinkujúcich. Pre návštevníkov Banskej Bystrice bola pripravená aj fanzóna s 15 stanovišťami pre rôzne športy (volejbal, florbal, lezenie, futbal a mnohé ďalšie). Bránami fanzóny denne prešlo okolo 10-tisíc ľudí, pričom počas celého podujatia bola návštevnosť okolo 60-tisíc ľudí. Fanzóna vrátane koncertov bola pre návštevníkov zdarma.

Záverečný ceremoniál napokon v hale

Záverečný ceremoniál sa uskutočnil v komornom duchu, v Športovej hale Dukla na Štiavničkách, a to len pre pozvaných hostí a zástupcov jednotlivých športových výprav. Dôvody boli logistické, a najmä kapacitné, keďže pršalo. Záverečný ceremoniál sme mohli sledovať aspoň prostredníctvom streamu.

Kolektívy bojovali v posledný deň o konečné umiestnenie

Športovalo sa ešte aj v sobotu. Slovákov sme mohli vidieť najmä na palubovkách, kde sa bojovalo o konečné umiestnenie. Ráno prehrali obe basketbalové družstvá, ktoré tak obsadili poslednú 8. priečku. Chlapci poľahli Srbom aj po druhýkrát na turnaji, tentokrát o 24 bodov. Dievčatá odohrali vyrovnanejšiu partiu, keď s Nemkami prehrali len o tri body.

Hádzanári skončili na 7. mieste, keďže ráno vo Zvolene zdolali Slovinsko o jediný gól. Hádzanárky prehrali s Rumunskom a obsadili tak 8. priečku. Poslední skončili aj volejbalisti, ktorí ráno prehrali v troch setoch s Belgičanmi. Spomedzi slovenských kolektívov sa najlepšie umiestnili volejbalistky, ktoré po dnešnej výhre v troch setoch nad Slovinskom skončili na peknom 5. mieste.

Tip: Pozrite si všetky reportáže z EYOF 2022 v Banskej Bystrici