Projekt Zabudnuté Slovensko, s ktorým prišli aktivista Michal Karako a novinár Andrej Bán, zavítal v pondelok do Banskej Bystrice. Výnimočne nielen v podobe diskusie, ale aj koncertom na Námestí SNP.

Občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko organizuje v mestách na Slovensku koncerty a diskusie zamerané proti fašizmu, extrémizmu, xenofóbii, intolerancii a na spolupatričnosť regiónov a prácu s mládežou. Podujatia v rámci tejto iniciatívy prebiehajú v rozličných regiónoch už takmer rok. Tentoraz prišli aj do Banskej Bystrice.

Na Námestí SNP hovorili aj Eva Mosnáková či Pavel Traubner, ktorí v detskom veku ako Židia prežili prenasledovanie a hrôzy vojny.

Dopoludnia diskutovali sociológ Fedor Gál, etnologička Monika Vrzgulová a hudobníci Michal Kaščák a Matúš Vallo spolu s novinárom Andrejom Bánom na pôde Univerzity Mateja Bela so študentmi.

Popoludní potom začal koncert na Námestí SNP. V rámci kultúrneho programu medzi vystúpeniami jednotlivých hostí vystúpili napríklad Geišbergovci či kapela Neřež a Katka Koščová. Počas celého popoludnia a podvečera sa podujatiu prizerali stovky ľudí a pristavovali sa aj náhodní okoloidúci.

Na pódiu svoje názory na tému extrémizmu a narastajúcej nenávisti v spoločnosti prezentovali herečka Emília Vašáryová, preživší holokaustu Eva Mosnáková, Pavel Traubner a Fedor Gál, šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, etnologička SAV Monika Vrzgulová a historik ÚPN Patrik Dubovský, Jozef Bátora z Katedry politológie FiF UK, hudobníci a občianski aktivisti Michal Kaščák a Matúš Vallo, ale aj známi športovci.

„Žiadny extrémistický názor nie je dobrý a hranice by nemali byť prekročené. Chceme apelovať predovšetkým na mládež, ktorá je ľahko ovplyvniteľná. Sám mám skúsenosť s tým, že vďaka športu som dokázal znášať nástrahy doby. Nevnímam, že by som bol vďaka športu o niečo ukrátený, ale naopak, vďaka športu som veľa prekonal. Chceme prispieť tomu, aby napríklad aj vďaka športu nebola mládež pod vplyvom extrémistických názorov,“ povedal napríklad olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth.

Na pódiu vystúpil aj ďalší úspešný športovec – hokejista Michal Handzuš. „V dobe internetu a sociálnych sietí je strašne veľa informácií, ktoré sú pravdivé a potom je veľa informácií, ktoré sú nepravdivé. Je potrebné diskutovať o tom, čo je pravdivé a čo nie. Aj ja som bol mladý a viem, že mládež je ovplyvniteľná, číta tie názory a niekedy sa nevie človek zaradiť. Čím viac sa budeme diskutovať, tým ľahšie budú spoznávať, kde boli hranice prekročené,“ povedal.

Otvorene o extrémizme

Sledujte nás naživo z Banskej Bystrice. Vysielame koncert a diskusie Otvorene o extrémizme

Posted by Zabudnuté Slovensko on 22. máj 2017

Kiska pripomenul starú pravdu: Na to, aby zvíťazilo zlo, stačí málo. Stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič

Na záver podujatia, ktorého pokojný priebeh narušilo len niekoľko ľudí prezentujúcich v dave extrémistické či socialistické názory, vystúpil na pódiu aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

„Ako asi chceme, aby vyzerala naša krajina za dvadsať, za tridsať rokov. Chceme aby sme boli krajinou otvoreniu, priateľskou, modernou alebo chceme byt uzavretí, izolovaní, plní nenávisti a chceme si nanovo vybudovať hranice a ostatné ploty, aby sme sa oddelili od moderného sveta?“ položil na úvod prítomným otázku prezident.

„Všade počúvame a v mnohých veľkých mestách je cítiť, že krajine sa darí dobre, že rastie HDP, že rastú platy. Ale potom prídete do Revúcej, Rožňavy, Spišskej Starej Vsi a ľudia sa pýtajú, kde je ten rast HDP? Čo sa s ním deje? Prečo to my necítime? A toto je problematika doby, v ktorej žijeme. Problémy sú zložité a na zložité otázky nie sú jednoduché odpovede. Žiaľ často vidíme, že holé hlavy používajú na vysvetlenie často holé vety. Na zložité otázky, ako riešiť rómsku problematiku, ako udržať tak úžasný projekt Európskej únie, ako ho udržať, často dávajú jednoduché, demagogické a absolútne zavádzajúce odpovede,“ pokračoval Kiska.

„Ak chceme zmeniť našu spoločnosť, musíme začať sami sebou. Každý jeden z nás musí byť tou zmenou. Je to výzva pre politikov, od tých najvyšších až po tých na najnižších úrovniach, aby prestali brať politiku ako nástroj na získavanie svojej moci, ale brali ju ako službu ľuďom. Aby vrátili dôveru ľudí v štát. Aby prinášali hmatateľné výsledky. To pohne našu krajinu dopredu. Táto doba je aj výzva pre predstaviteľov cirkví, aby zastavili tých, ktorí za boha, za národ, za kresťanské hodnoty skrývajú svoju nenávisť. Nenávisť voči ľuďom inej rasy, inej farby pleti. To je úloha cirkví. Je to úloha učiteľov, aby pochopili, že ich práca je poslanie. Že sú tými, ktorí v školách môžu ovplyvniť naše deti, ktorí im majú vštepovať hodnoty. Je to aj výzva pre políciu, aby spravila poriadok. Aby tu bolo skutočne bezpečne. A ja ako prezident plne podporujem zásah polície proti predstaviteľom Ľudovej strany Naše Slovensko. My musíme diskutovať, ale nesmieme ustúpiť zlu,“ pokračoval vo svojom prejave prezident, ktorý do Banskej Bystrice podvečer prišiel z cesty po obciach východného Slovenska.

Aj Kiska napokon vyzval prítomných, aby nabrali odvahu a nebáli sa zastať svoje názory a vystúpiť proti nenávisti. „Bojujeme o srdce a charakter našej krajiny. Slovensko je úžasná krajina, zabojujme za to,“ povedala hlava štátu v pondelok na banskobystrickom námestí.