Posledné preteky v rámci tohtoročnej série Marathon BB tour sa v nedeľu bežali v Ľubietovej. Uskutočnil sa tam už štvrtý ročník podujatia O permoníkov kylof.

V Ľubietovej už v sobotu oslavovali svoj Michalský jarmok, na ktorý v nedeľu nadviazali práve bežeckým podujatím. Nie však kylof, tradičný banícky čakan, ale najmä možnosť zabehnúť si originálnou traťou ľubietovským chotárom prilákala takmer šesť stovák bežcov.

Pre deti bola pripravená trať na 850 metrov v centre niekdajšieho banského mesta. Najrýchlejšie ňou prebehol Filip Doncs (ŠK Biathlon Mania), ktorému na to stačili 2 minúty a 58 sekúnd. Spomedzi dievčat bola najrýchlejšia Lucia Kubinyiová (APD UMB B. Bystrica) s časom 3 minúty a 10 sekúnd.

Hobby trať na 4300 metrov, ktorá smerovala z centra obce až k začiatku banského chodníka, už preverila bežcov viac. V tesnom finiši bol na nej najrýchlejší Matej Podhorský (Biatlon Predajná), ktorý pritom pretekal stále len v kategórii do 15 rokov, a to v čase 17:24 pred už seniorskými pretekármi Róbertom Habrunom (OCR Panex tím) s časom 17:27 a Štefanom Kubálekom (ŠK Achilles Handlová) v čase 17:42.

Ženy zaostali na hobby trati oproti mužom o necelé tri minúty, keď prvá z nich preťala cieľovú pásku po 20 minútach a 11 sekundách na trati. Bola to Katarína Babiarová (Prego Running team) pred Luciou Kršňákovou (Moderný päťboj) s časom 21:03 a Miladou Valentovou (Bežecký tím Dušan Valent) s časom 21:39.

Hlavný pretek behu O permoníkov kylof bol pripravený na desať kilometrov dlhej trati smerujúcej z centra ďalej chotárom Ľubietovej až na lúky nad obcou a potom zvážnicami späť k areálu banského chodníka a späť do obce.

Za 42 minút a 47 sekúnd trať prebehol prvý muž v cieli – Timotej Piliarkin (BBtrener.sk). Druhý dobehol Radoslav Kubaliak (Marathon BB Team) v čase 44:08 a tretí Miroslav Kadorík (ZM) s časom 45:17. Najrýchlejšou pretekárkou v cieli bola Jana Kucejová (DETVA) s časom 55:24, pred druhou Jankou Potančokovou (ŠK Atléti BS Banská Štiavnica) s časom 55:52 a treťou Zuzanou Rapčanovou (ŠK Detva v pohybe), ktorá mala čas 56:05. Kompletné výsledky sú k dispozícii online.

Ľubietovským behom sa tak skončila sezóna bežeckých podujatí v našom regióne zaradených do tohtoročného seriálu Marathon BB tour. Bežeckí nadšenci si ešte v širšom okolí budú môcť brezniansky beh Chamarová trail, ktorý sa bude bežať 15. októbra.