Uplynulý víkend sa na Štiavničkách konal 12. ročník prestížneho BB Cupu. V 50 metrovom bazéne sa okrem domácich plavcov a plavkýň predstavili mnohé zvučné mená svetového plávania.

Celkovo 252 pretekárov (141 mužov a 111 žien) z 56 klubov a  jedenástich krajín predstavovalo zatiaľ najsilnejší ročník, aspoň čo sa počtu prijatých pretekárov týka.

Plavci a plavkyne z Brazílie, Česka, Chorvátska, Litvy, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovenska, Srbska, Švajčiarska a Ukrajiny bojovali nie len o medaily v rámci podujatia, ale takisto aj o miestenky na veľké podujatia, ako sú Olympijské hry, Majstrovstvá sveta dospelých, letná svetová Univerziáda, Majstrovstvá sveta a Európy juniorov a Európsky olympijský festival mládeže.

Vyhrať vo svojej disciplíne sa podarilo hneď niekoľko slovenským plavcom. Tomáš Klobučník z Dukly Banská Bystrica s prehľadom vyhral prsiarsku dvojstovku, a potvrdil tak svoje ambície. Adam Černek vyhral stometrové preteky spôsobom znak.

Sára Niepelová triumfovala v polohových pretekoch na 400 metrov a Alexandra Mišíková zvíťazila dvojstovke spôsobom motýlik. Bohužiaľ, žiadny z našich plavcov nesplnil limity na svetové podujatia.

Na BB Cupe 2019 štartovali aj zvučné mená, a niektorým plavcom sa podarilo utvoriť rekordy mítingu. Maxim Lobanovszkij zaplával nový najrýchlejší čas 22,34 sekúnd na 5O metrov voľným spôsobom. Na rovnako dlhej dráhe stanovil nový rekord mítingu Maďar Gábor Balog v znaku časom 25,43 sekúnd.

V rovnakej disciplíne triumfovala medzi ženami Rakúšanka Caroline Pilhatsch, ktorá časom 28,06 sekúnd stanovila mítingový, osobný, aj národný rekord a splnila tak limit na svetový šampionát.

Okrem rekordérov sa na Štiavničkách predstavila aj trojnásobná majsterka Európy Maďarka Zsuzsanna Jakabosová, ktorá vyhrala znakársku dvojstovku.

Medzi známe mená svetového plávania patrí aj  päťnásobný majster Južnej Ameriky, Brazílčan Nelson Da Silva, ale aj Litovčan Giedrius Titenis, ktorý pod Urpínom vyhral prsiarsku stovku. Bodovaciu súťaž vyhral medzi mužmi Gábor Balog, a medzi ženami získala najviac bodov Caroline Pilhatsch.

Pod Urpínom sa tak podarilo zorganizovať ďalšie významné športové podujatie, po ktorom sú spokojní športovci, organizátori aj diváci.