Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odštartovali svoju púť na 23. ročníku Memoriálu Pavla Zábojníka vo Zvolene zápasom proti maďarskému tímu UTE Budapešť. Rolu favorita potvrdili presvedčivým víťazstvom, čisté konto si dokázal udržať brankár Belányi. V článku nájdete bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia banskobystrických hráčov.

Banskobystrickí hokejisti nastúpili v špeciálnej edícii dresov, ktoré boli venované spomienke na niekdajšieho hráča a trénera Miroslava Chudého. Už pred stretnutím boli papierovým favoritom, čo sa potvrdzovalo od úvodných sekúnd. Hneď v prvej minúte sa nebezpečnou strelou prezentoval navrátilec Miloš Bubela. Na prvý gól nemusela hŕstka prítomných divákov čakať príliš dlho, už v 3. minúte sa po krížnej prihrávke Bdžocha gólovo presadil Dávid Šoltés. O niekoľko sekúnd mohli hráči Banskej Bystrice viesť už dvojgólovým rozdielom. V dobrej šanci sa ocitol Kabáč, ktorého strelu ešte dorážal Tamáši. Onedlho sa peknou akciou prezentoval Ihnačák, ktorého šikovnú prihrávku nedokázal pretaviť obranca Žiak.

Hráči Budapešti, ktorí boli vedení v zápise o stretnutí ako domáci tím, mali od 6. minúty možnosť presilovej hry, počas ktorej trafil žrď Patrik Kiss. Barani sa dokázali ubrániť a následne im bola ponúknutá početná výhoda, ktorú však nedokázali zúžitkovať. V 11. minúte išli po napadnutí Boldižára do početnej výhody opäť hráči Budapešti a dvakrát sa dobrým zákrokom musel prezentovať brankár Belányi. Vo veľkej príležitosti sa počas oslabenia ocitol Výhonský, ktorý však nedokázal usmerniť puk za chrbát brankára Márkusa. V závere prvej tretiny si Barani vytvorili súvislejší tlak, v dobrých príležitostiach sa postupne ocitol Galbavý, po ňom aj Chase Berger. Pramenila však z toho len presilová hra v prospech Banskej Bystrice. V nej hrozil najmä Brian Ihnačák, gól napokon z toho nebol. Na ten si museli diváci počkať až do 19. minúty, kedy sa peknou individuálnou akciou prezentoval obranca Cardwell.

Druhá tretina príliš veľa vzrušenia nepriniesla, hráči Banskej Bystrice kontrolovali priebeh stretnutia a hráčov Budapešti do väčších príležitostí nepustili. V 24. dobre vysunul Cardwell útočiaceho Kabáča, ktorý sa ocitol v dobrej pozícií avšak bol tiesnený a jeho zakončenie tak nebolo presné. Zhruba v polovici stretnutia sa v dobrom úniku ocitol Žiak, ktorý bol faulovaný ale ponúknutú presilovú hru Banskobystričania nevyužili. Budapešť hrozila z občasných protiútokov, vo väčšej príležitosti sa ocitli až v závere prostrednej časti hry, kedy musel hasiť požiar pred bránou HC ’05 brankár Belányi. V 36. minúte bol faulovaný obranca Ďatelinka a počas následnej presilovej hry sa vo veľkej šanci ocitol aktívny Žiak. Ten výdatne podporoval ofenzívu počas celého stretnutia, po šikovnom teči však neprekonal maďarského brankára. V závere prostrednej časti si hráči UTE Budapešť vyskúšali presilovú hru štyroch proti trom, no svoje šance nevyužili a stav ostal nezmenený.

Úvod tretej tretiny patril opäť hráčom HC ’05, dobré šance mali na hokejkách Galbavý aj Jendroľ, hráči UTE však odolávali tlaku a darilo sa im držať na rozdiel dvoch gólov. V 47. minúte sa Baranom naskytla ďalšia početná výhoda, ktorú už Bubela zúžitkoval a Banskobystričania išli do trojgólového vedenia. V 50. minúte zvyšoval skóre svojím druhým gólom Miloš Bubela, ktorý dokázal využiť prihrávku Gabora. Presne o minútu Barani zvyšovali už na rozdiel piatich gólov, keď sa dokázal presadiť len 19-ročný Kevin Jendroľ. Vo zvyšku stretnutia sa už nič podstatné nestalo a brankár Belányi tak zaknihoval hneď v prvom prípravnom stretnutí čisté konto.

Memoriál Pavla Zábojníka – 19. august 2021 – Zvolen

UTE Budapešť   HC ’05 Banská Bystrica 0:5 (0:2, 0:0, 0:3)

Góly: 3. Šoltés, 17. Cardwell, 47. a 50. Bubela, 51. Jendroľ

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Žiak, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Bdžoch, Lopejský, Boldižár – Gabor, Ihnačák, Bubela – Galbavý, Berger, Vašaš – K. Jendroľ, Sojka, Šoltés – Kabáč, Tamáši, Výhonský – Kraut

Zostava UTE Budapešť: Márkus – Stadel, Pokornýi, Jago, Gáspar, P. Kiss, Horváth – Nejezchleb, Just, A. Kovács – Balogh, Suter, P. Kiss – Zsigmond, Csergy, S. Kovács – Banga, Cseh, Szalmás

Dominik Sojka (HC ’05 Banská Bystrica, autor 3 asistencií): „Ja aj ostaní chalani sme sa veľmi tešili na dnešné stretnutie, po štvormesačnej pauze bola tá chuť jednoznačne na každom z nás vidieť. Bolo to prvé stretnutie takže tých taktických pokynov zo strany trénerov nebolo príliš veľa, skôr hrať na základných princípoch a užiť si stretnutie. Každý zápas v príprave sa počíta, určite nás preveril aj dnešný súper, my sme sa však zameriavali na seba a náš systém, našu taktiku. Pred stretnutím sme boli favoritom, čo si myslím, že sme aj potvrdili jednoznačným víťazstvom.“

Miloš Bubela (HC ’05 Banská Bystrica, strelec dvoch gólov): „Bol to prvý zápas, takže nemôžeme robiť z neho predčasné závery. Samozrejme, podarilo sa nám zvíťaziť ale stále je na čom pracovať, je pred nami ešte veľa práce. Na ľade som sa cítil výborne, máme za sebou dva týždne výborného tréningu a celkom sme to zúročili aj na ľade. So spoluhráčmi z útoku, s Brianom Ihnačákom aj Gilbertom Gaborom sme sa videli, sú kvalitní na puku aj mimo neho, takže bolo to aj vidieť. Chceli sme sa hlavne prezentovať poctivou defenzívou, pretože tá je základ a potom hrať rýchlo smerom dopredu, tlačiť sa do brány, pokúšať sa o časté zakončenie.“

Banskobystrickí hokejisti sa na turnaji predstavia opäť už v piatok 20. augusta, kedy si zmerajú sily od 12:00 h proti ukrajinskému Donbassu Doneck, v sobotu sa o 10:00 h predstavia v záverečnom stretnutí proti poľskému GKS Tychy.