Unikátny večerný Banskobystrický maratón sa vo svojom 11. ročníku vrátil k vysokej účasti spred prepuknutia pandémie. Jednotlivých disciplín, ktoré sa v sobotu podvečer a večer odohrávali v uliciach Banskej Bystrice, sa zúčastnilo takmer 1 800 účastníkov.

Banskobystričania i vodiči prechádzajúci mestom sa museli už od 15-tej hodiny pripraviť na masívne dopravné obmedzenia, ktoré zastavili či obmedzili aj časť premávky mestskej hromadnej dopravy. To všetko pre organizáciu jediného večerného maratónu v strednej Európe a podľa organizátorov tretieho najväčšieho maratónu na Slovensku.

Hobby beh si zabehol aj olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi a dnes riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth.

Maratónsky beh odštartoval už o 18-tej hodine, polmaratón potom až so západom Slnka o 20-tej aj spolu s masívne obsadeným štafetovým behom.

Banskobystrický maratón v sobotu vyhral medzi mužmi Jozef Urban (Urban running team) v čase 2:41:23. Medzi ženami bola v čase 2:59:19 najrýchlejšou pretekárkou Iveta Furáková (Svetielko nádeje).

Polmaratónsku 21-kilometrovú trať odbehol ako prvý Tibor Sahajda (Casovia running team Košice) v čase 1:09:00. Prvá žena na polmaratónskej trati, Kristína Resslová (Zdravie v pohybe Lučatín), prebehla cieľom v čase 1:23:42.

Spomedzi 139 zúčastnených trojčlenných štafetových tímov bola najrýchlejšia štafeta AK Zdravie v pohybe Lučatín v spoločnom čase 1:15:10. Hobby 3,4 kilometra dlhý STEFE Beh zabehol najrýchlejšie Tomáš Smolárik (Nové Zámky) v čase 12:07.

Viac než osemdesiat pretekárov sa zapojilo aj do pretekov na inline korčuliach, kde sa zároveň išli vo viacerých kategóriách Majstrovstvá Slovenska v inline polmaratóne. Pretekalo sa však aj na handbikeoch a kolobežkách a to na 21 kilometrov, ale tiež v hobby kategórii na 7 kilometrov.

Kompletné výsledky Banskobystrického maratónu 2022 sú dostupné online.