Takmer 1700 ľudí si v sobotu podvečer rôznymi spôsobmi prešlo traťou už siedmeho ročníka Banskobystrického maratónu. Víťazom bežeckých pretekov na 42 195 metrov sa v čase 2:41:38 stal Miroslav Ilavský z Jogging klub Dubnica nad Váhom.

Novú banskobystrickú maratónsku trať, ktorá bola oproti predchádzajúcim ročníkom výrazne upravená a zmenšená, a na ktorú sa netradične športovci vydali podvečer, si ale nevyskúšali len bežci. Pretekali na nej tiež in-line korčuliari či pretekári na kolobežkách a handbikoch, ktorých bolo takmer 220.

Upravená trať mestského sedemkilometrového okruhu tentokrát neprilákala afrických bežcov, ktorí by lámali rekordy tunajšieho maratónu. To však ani nebolo cieľom organizátorov, ktorí sa dlhodobo snažia beh v regióne priblížiť širokej verejnosti. A to sa zjavne darí, keďže hobby bežcov beh v centre mesta opäť prilákal vo veľkom počte. Maratón síce tentokrát obišiel Námestie SNP, svoje nové dôstojné sídlo si ale našiel na banskobystrických Štiavničkách či v areáli pri Europa SC.

Najpočetnejšie zastúpenie mal v sobotu opäť polmaratón, na štart ktorého sa postavilo 640 bežcov, spomedzi ktorých bol najrýchlejším Anatoliy Malyy (na foto vyššie) z Ukrajiny, v čase 1:16:05. So stratou štrnástich sekúnd za ním došiel do cieľa Tomáš Kubej z ŠK Muránska Dlhá Lúka a tretí prišiel do cieľa Ján Sopko z AK Krupina v čase 1:16:54. Najrýchlejšia žena na polmaratónskej trati – Sylvia Sebestian z BKJG Žilina prišla do cieľa niečo cez desať minút po víťazovi mužskej časti v čase 1:26:31. Druhá skončila Barbara Chrenková z Jogging klub Dubnica nad Váhom (1:27:48) a tretia Jana Kleskeňová z AC Stavbár Nitra (1:29:58).

Celkom 459 bežcov sa v rámci 153 tímov predstavilo v štafetovom preteku. Najrýchlejším bol tím Adrim Banská Bystrica v zložení: Silvia Valová, Nikola Berčíková a Marek Vojník, ktorí si s traťou poradili v čase 1:24:57.

Organizátori tentokrát dovolili vyskúšať si maratónsku trať aj skutočným hobby bežcom v pretekoch na 4200 metrov. Spomedzi dvesto účastníkov to najrýchlejšie zvládol Jakub Mészáros z SportArt Levice v čase 13 minút a 58 sekúnd. Hobby pretek si súťažne vyskúšali aj olympijskí víťazi Anastasia Kuzminová a Matej Tóth. Obaja olympionici prišli do cieľa bok po boku za približne 18 minút aj 20 sekúnd, Nasťa aj s dcérkou v športovom kočíku.

Víťazom bežeckých pretekov na hlavnej maratónskej trati na 42 195 metrov sa, spomedzi 149 účastníkov, v čase 2:41:38 stal Miroslav Ilavský z Jogging klub Dubnica nad Váhom. Za ním nasledoval domáci Dušan Krajčovič reprezentujúci Svetielko nádeje v čase 2:50:23 a pretekár Chorvátskej národnosti Mihal Šulja bežiaci pod hlavičkou Volkswagen Slovakia v čase 2:53:39.

Lukáš Cintula z klubu ENDEKA Bassta Borský Mikuláš bol v čase 1:19:31 najrýchlejším spomedzi sedmičky pretekárov, ktorí si vyskúšali zabehnúť polmaratón v štýle barefoot, a teda naboso.

Presunom Banskobystrického maratónu zo septembrového termínu na júnový sa však automaticky nekončia bežecké podujatia v regióne skôr, naopak. V rámci seriálu Marathon BB Tour sa 21. júla pobeží terénny beh Kordícky Extrém a organizátori z tímu banskobystrického maratónu ani tento rok nezabudnú na obľúbené detské bežecké preteky. Tie od hlavného podujatia odčlenili, pretože beztak samotné lákali stovky detských účastníkov. Minimaratón Slovenskej sporiteľne sa uskutoční 1. septembra.