Už po 26. raz privítala športová hala Dukla na Štiavničkách popredný svetový výškarský míting Banskobystrická latka. Podujatie prilákalo športovcov z rôznych kútov sveta, a v druhý februárový utorok sa tak hala opäť roztlieskala.

Organizátorom sa podarilo naplniť štartovné pole poprednými pretekármi svetového rebríčka, na čo sa na ich pozvanie tentokrát prišla pozrieť aj legenda výšky Javier Sotomayor. Kubánec ešte v roku 1989 v Budapešti preskočil latku vo výške 243 centimetrov, čo sa dosiaľ nepodarilo žiadnemu inému atlétovi.

Banskobystrická latka 2020 mala najpočetnejšie zastúpenie zo susednej Ukrajiny. Na podujatí sa predstavila svetová dvojka Yuliya Levchenko a trojka svetového renkingu Yaroslava Mahuchikj. V mužskej kategórii sa predstavilo až šestnásť pretekárov z odlišných kútov sveta. Na víťazstvo si mohol trúfnuť Brit Tom Gale, ktorý mal najlepšie sezónne maximum.

V ženskej kategórii ovládli latku Ukrajinky

V kategórii žien sa najlepšie darilo ukrajinskému výberu. K rekordu, z roku 2006, sa mohla priblížiť Yaroslava Mahuchikh (preskočila 196 cm), pretože už pred pár týždňami dokázala v Karlsruhe prekonať výšku 202 centimetrov. Na prekonanie rekordu Banskej Bystrice jej chýbalo až deväť centimetrov. Blanka Vlašičová s jej výkonom 205 cm z roku 206 tak ostala neprekonaná.

Ďalšie dve krajanky, Iryna Herashchenko (193) a Yulia Levchenko (193), obsadili druhú a tretiu priečku. Nasledovala Slovinka Maruša Černjulová (190), ktorá v Banskej Bystrici spolu so Švédkou Sofie Skoog (185), prekonali svoje osobné sezónne maximá. V porovnaní s minulým rokom sa tak ženám nepodarilo prekonať ani minuloročný výkon Rusky Mariyi Lasitskenovej, ktorá skončila na výške 204 centimetrov.

Slovenka Tatiana Dunajská obsadila posledné, jedenáste miesto s preskočenou výškou 180 centimetrov. Výšku 175 centimetrov a aj následné zdvihnutie skočila bez väčších problémov, ale na 185 centimetrov už bola prikrátka.

Muži atakovali rekordy

Pole favoritov v mužskej súťaži bolo široké už pred jej štartom. Dobrú skokanskú sezónu prežíva Brit Tom Gale, ale s najvyšším osobným maximom sa mohol pred štartom chváliť Japonec Naoto Tobe. Veľmi dobré sezónne výkony si mali aj Poliak Sylwester Bednarek a Jamal Wilson z Bahám.

Slovenský reprezentant Matúš Bubeník má osobné maximum na úrovni 231 centimetrov, ale sezónne maximum zatiaľ len o sedem centimetrov menej. Na rekord mohol zaútočiť aj Talian Silvano Chesani či Grék Konstadinos Baniotis.

Mužská kategória začala na výške 210 centimetrov. Ako prvý zo skokanov vypadol Joel Castro z Portorika. Náš jediný zástupca Matúš Bubeník mal na výške 215 centimetrov menšie komplikácie, ale s výškou 220 centimetrov si hladko poradil. Osudným sa mu stala ďalšia výška, a po troch neúspešných pokusoch na 225 skončil v súťaži. Táto výška sa však stala osudnou pre veľkú časť atlétov.

Japonec Naoto Tobe mierne zaváhal na 220 centimetroch, 225 zvládol na prvý pokus, ale hranica 228 cm sa už pre neho stala osudnou.

Brit Tom Gale nedokázal prekonať svoje sezónne maximum a s výškou 231 centimetrov sa umiestnil napokon na treťom mieste, keďže 233 už neprekonal. To sa však podarilo na druhý pokus Kubáncovi Luisovi Zayasovi a hneď na prvý Jamalovi Wilsonovi z Bahám. Potom však už latka opäť len padala, keď 235 nezvládli prekonať ani víťazný Wilson ani napokon druhý Zayas.