Po 25. raz privítala športová hala Dukla na Štiavničkách popredný svetový halový výškarský míting Banskobystrická latka. Organizátori opäť prilákali aktuálne najlepších pretekárov tejto disciplíny, čo sľubovalo ataky na sezónne rekordy.

Organizátori si v sobotu podvečer 25. výročie podujatia pripomenuli aj tým, že medzi pozvanými hosťami nechýbala napríklad prvá víťazka Šárka Kašpárková, niekdajší popredný výškar a štvornásobný víťaz latky Stefan Holm alebo šampión BBL z roku 1994 Dalton Grant z Veľkej Británie. Tradičný míting však ani tentokrát nezostal nič dlžný svojej povesti.

Medzi ženami znovu aj dva metre

Banskobystrické publikum vo výške žien dosiaľ videlo prekonanú latku nanajvýš vo výške 205 centimetrov, o čo sa v roku 2006 postarala dnes už legendárna Blanka Vlašičová. Štartová listina 25. Banskobystrickej latky sľubovala, že k tejto výške sa môžu pretekárky minimálne priblížiť. Ruska Mariya Lasitskenová štartujúca pod neutrálnou vlajkou v sezóne už vo svetovom výkone roka skočila 204 centimetrov, Ukrajinka Yaroslava Mahuchikhová zas 199 centimetrov.

Slovenská reprezentantka Tatiana Dunajská si bez problémov poradila s úvodnými výškami od 170 až po 180 centimetrov, ale výšku 185 centimetrov už nedokázala zdolať a na tejto výške tak skončila rovnako, ako talianka Desiree Rossitová. Talianka napokon pre vyšší počet pokusov na predchádzajúcej výške skončila v elitnej súťaži na poslednom jedenástom mieste, Slovenka obsadila desiatu priečku. Výška 190 centimetrov už potom bola nad sily mladej, len šestnásťročnej českej reprezentantky Kláry Krejčiřikovej, ktorá tak obsadila deviatu priečku. Na rovnakej výške stroskotala aj Mexičanka Lizbeth Esquivelová.

Nasledovalo zmiernenie rastúceho tempa a ďalšou výškou bolo 194 centimetrov, kde sa začalo ukazovať, kto je najväčšou favoritkou mítingu. Lasitskenová si totiž s touto výškou ako jediná poradila na prvýkrát. Keď ani na druhý pokus zostávajúca šestica pretekárok nebola úspešná, napätie v hale sa mohlo začať krájať. Tretí skok na 194 centimetrov nevyšiel Bieloruske Karyn Tarandovej, ani zverenkyni Stefana Holma – Švédke Sofie Skoogovej, za ňou tiež Talianke Elene Vallortigarovej, Češke Michaele Hrubej či Ukrajinke Mahuchikhovej. Švédka, Talianka, Češka a Ukrajinka skončili napokon na delenom treťom mieste. Na tretí pokus sa napokon ku Ruske zaradila len jedna z ďalších očakávaných favoritiek – Talianka Alessia Trostová.

Lenže keď si Lasitskenová s výškou 197 poradila znovu na prvýkrát, pred Trostovou bola neľahká úloha. Ako sa ukázalo, tá už bola nad jej sily, aj keď sa svoje skoky snažila optimálne rozložiť a mohutným povzbudzovaním sa jej snažilo pomáhať aj publikum na Štiavničkách.

Na výške 200 centimetrov pokračovala už len aktuálne najlepšia svetová výškarka Mariya Lasitskenová. Istá obhajkyňa víťazstva na prvom pokuse na tejto výške zaváhala vôbec prvýkrát na tohtoročnej Banskobystrickej latke. Už jej druhému pokusu chýbalo len málo, ale na posledný pokus si vyžiadala v hale absolútne ticho a diváci so zatajeným dychom na Štiavničkách opäť videli medzi ženami prekonanie latky vo výške dvoch metrov. Nemohlo nasledovať iné, než pokus o prekonanie rekordu mítingu a tiež svetového výkonu roka na výške 206 centimetrov. Recept na túto výšku však už Ruska nenašla.

Konečné poradie ženskej kategórie Banskobystrickej latky 2019

1. Mariya Lasitskenová (neutrálna športovkyňa) – 200 cm
2. Alessia Trostová (Taliansko) – 194 cm
3. Sofie Skoogová (Švédsko) – 190 cm
3. Elena Vallortigaraová (Taliansko) – 190 cm
3. Michaela Hrubá (Česko) – 190 cm
3. Yaroslava Mahuchikhová (Ukrajina) – 190 cm
7. Karyna Tarandová (Bielorusko) – 190 cm
8. Lizbeth Ximena Esuivelová (Mexiko) – 185 cm
9. Klára Krejčířiková (Česko) – 185 cm
10. Tatiana Dunajská (Slovensko) – 180 cm
11. Desiree Rossitová (Taliansko) – 180 cm

V mužskej súťaži potvrdená dominancia Japonca Tobeho

Aktuálnu svetovú jednotku hostila aj mužská časť turnaja, ktorá sa znovu mohla pochváliť vynikajúcim obsadením. Japonec Naoto Tobe v Nemecku preskočil pred týždňom latku vo výške 235 centimetrov. Na štartovej listine nechýbal ani vlaňajší víťaz – Číňan Yu Wang, ktorý v sezóne skočil 231 centimetrov. Diváci sa však tešili aj na jedinečného showmana – Taliana Gianmarca Tamberiho, ktorý má zatiaľ v sezóne skočené 226, ale sám sa môže pochváliť najlepším osobákom spomedzi pretekárov štartovej listiny, ktorý je až na 238 centimetroch.

V mužskej kategórii sa začínalo skákať na výške 210 centimetrov, s ktorou nemal problémy žiadny z účastníkov, lenže hneď 215 centimetrov zastavilo jedného z dvojice slovenských pretekárov na štarte. Matúša Bubeníka žiaľ počas súťažného dňa trápila viróza a tá sa podpísala aj pod jeho napokon posledné, dvanáste miesto. Na nasledujúcej výške 220 centimetrov, ktorú už skákalo kompletné zostávajúce štartové pole, skončil účastník zo Spojených štátov amerických Jeron Robinson a následných 224 znamenalo koniec pred víťaza latky spred dvoch rokov – Poliaka Sylwestra Bednareka.

Výška 227 centimetrov priniesla ďalej bezchybnú jazdu Tamberiho či Meičana Riveru, problémy nemal ani Grék Baniótis. Rekordér sezóny – Japonec Tobe však divákov poriadne napínal, pretože prvé dva pokusy nezvládol a postúpil až svojim tretím skokom. Latka na 227 centimetroch už zastavila aj druhého Slováka na štartovej listine Lukáša Beera, ktorý si tak zapísal preskočených 224 centimetrov. To znamenalo delené siedme miesto s Bulharom Tihomirom Ivanovom. Za nimi skončil Portoričan Luis Castro, rovnako s preskočenými 224 centimetrami.

Šiesti pretekári pokračovali po prekonaní 227 centimetroch na 230, ale recept na túto výšku našiel len jediný atlét. Na prvýkrát si latkou v tejto výške poradil Japonec Tobe, ktorý si tak zaistil víťazstvo v súťaži. Ani Mexičan Edgar Rivera a na smútok publika ani talian Gianmarco Tamberi, ktorí spolu obsadili delené druhé miesto, na túto výšku už nedosiahli. Nepodarilo sa to ani obhajcovi víťazstva Yu Wangovi z Číny, ale ani Donaldovi Thomasovi z Bahám či Grékovi Baniótisovi. Okrem Wanga išlo napriek tomu pre všetkých o doterajšie sezónne maximá.

Podobne ako v súťaži žien, to tak smerom k rekordom bola súťaž len jediného pretekára. Tobe najskôr latku vo výške 233 centimetrov zhodil, ale na druhýkrát preskočil s prehľadom, a tak smeroval za rekordom sezóny i svojim osobným maximom. Latka bola nastavená na výšku 236 centimetrov a Tobe síce predviedol mimoriadne kvalitné pokusy, no všetkým chýbali malé detaily k úspechu, a rekordy tak nepadali.

Konečné poradie mužskej kategórie Banskobystrickej latky 2019

1. Naoto Tobe (Japonsko) – 233 cm
2. Edgar Rivera (Mexiko) – 227 cm
2. Gianmarco Tamberi (Taliansko) – 227 cm
4. Konstadínos Baniótis (Grécko) – 227 cm
5. Donald Thomas (Bahamy) – 227 cm
6. Yu Wang (Čína) – 227 cm
7. Lukáš Beer (Slovensko) – 224 cm
7. Tihomir Ivanov (Bulharsko) – 224 cm
9. Luis Castro (Portoriko) – 224 cm
10. Sylwester Bednarek (Poľsko) – 220 cm
11. Jeron Robinson (Spojené štáty americké) – 215 cm
12. Matúš Bubeník (Slovensko) – 210